LGBT Aktivistleri Tutuklanma ve Şiddet Tehdidi Altında

St. Petersburg’daki yetkililer, lezbiyen, gey, biseksüel, trans bireylerin (LGBT) 25 Haziran’da planlanan Slav Onur Yürüyüşü haklarını reddettiler. Polisin, barışçıl göstericileri gözaltına alacaklarına dair endişeler var. Ayrıca anti-gey protestoculardan şiddet tehditleri halen sürmektedir.

Ravnopravie (Eşitlik) örgütü üyeleri, Haziran ayında St. Petersburg’daki birçok bölge yetkililerine, Rusya’daki LGBT bireylerin hakları için barışçıl gösteri yapma niyetinde olduklarına dair bilgi vermişti. Gösteri ve grev yasasına göre, eğer yapılması planlanan eylemin yerine ya da rotasına yönelik yasal engeller var ise, yetkililer eylemin başka bir yer ya da zamanda yapılmasını önerebilirler. 

Birçok bölge yetkilileri, Onur Yürüyüşü için şehir dışında bulunan ağaçlık alanlar ve endüstri bölgesi de dahil alternatif uygun bölgenin bulunmadığı gerekçesiyle ya da o bölgede yapılamayacağına dair keyfi sebeplerle bu isteği reddettiler. Örneğin, Vasileostrovskii bölgesi yönetimi, Ravnopravie örgütüne Neva Irmağının banklarını takiben planlanan rotanın trafikte hareket halinde olan şoförlerin dikkatini dağıtabileceğini ve kazalara yola açabileceğini söylediler. Ravnopravie ve diğer aktivistler halen Slav Onur Yürüyüşü için uygun yer bulma konusunda yetkililerle anlaşmaya çalışıyorlar. 

Uluslararası Af Örgütü, yetkililer bu yürüyüş için uygun bir yer konusunda anlaşmadıkça, LGBT bireylerin hakları için yürüyen barışçıl göstericilerin polis tarafından gözaltına alınacağı ve karşı göstericilerin eyleme katılmaya karar vermesi durumunda onlar tarafından saldırı tehdidi konusunda endişe duyuyor. 

Gey haklarına karşı protestocular LGBT aktivistlerine şiddet uygulanması için durmadan çağrıda bulunuyorlar. 17 Haziran günü, St. Petersburg’daki bir grup, LGBT gökkuşağı bayrağını bir tabuta sarıp ‘bıçaklamak’ dahil gey hakları hareketinden ‘halkın şeytan çıkarması’ adıyla bir oyun sahneye koydular. Polis hiçbir müdahalede bulunmadı. Ayrıca Mayıs 2011 tarihinde protestocular, St. Petersburg’daki Moskovskii bölgesi başkanı homofobi karşıtı bir yürüyüşe izin verirse, başkan’ın görevinden alınması yönünde çağrıda bulundular. 

LÜTFEN DERHAL İNGİLİZCE, RUSÇA YA DA KENDİ DİLİNİZDE MEKTUP YAZIN

- Yetkilileri, cinsel yönelimine ya da cinsiyet kimliğine bakılmaksızın, herkesin barışçıl örgütlenme hakkına saygı göstermeleri;

-Yetkilileri Slav Onur Yürüyüşü’nün yapılması için uygun yer sağlamaları;

- Yetkilileri, Slav Onur Yürüyüşü’ne katılacak olan katılımcıların, karşı görüşlü göstericiler tarafından uygulanabilecek olan şiddet içerikli eylemlere karşı güvenliklerinin sağlaması için çağrıda bulunun.

 

EK BİLGİ

Rusya Federasyonu’ndaki LGBT aktivistleri senelerdir Moskova’da ve birkaç seneden beri de St. Petersburg’da barışçıl onur yürüyüşleri düzenlemeye çalışmışlardır. 

Yetkililer sürekli bu tarz eylemler için izin vermeyi reddediyorlar. Polis ve saldırgan karşı-protestocular ise aktivistleri dövüyorlar ve yaralıyorlar. 

Ekim 2010 tarihinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Rusya’yı, Nikolai Alekseyev’in üç sene boyunca Moskova’da Onur Yürüyüşü yapma hakkını reddettiği için, örgütlenme özgürlüğünü koruyan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 11. Madde ihlalinden suçlu buldu. Yetkililerin böyle eylemlerin düzenlenmesine izin vermemesini sebep göstererek anti-LGBT gruplarının herhangi bir Onur Yürüyüşü’nü şiddetle engelleme amacıyla yaptıkları hukuka uygun olmayan çağrılar gözetilerek, Mahkeme Rusya yetkililerinin “hukuk ve kamu düzenini ihlal ederek barışçıl gösterileri açık bir şekilde engellemeye çalışan kişilerin ve örgütlerin niyetlerini etkili bir şekilde desteklediği” yönünde karar vermiştir. 

Ekim 2010 tarihinde, St. Petersburg’daki bir mahkeme, şehirlerinde bir önceki sene yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasının yasadışı olduğu kararını vermiştir.

Mahkemenin kararına rağmen, 2011 yılında Moskova’daki yetkililer planlanan Moskova Onur Yürüyüşü’nün yapılmasını reddettiler ve göstericileri şiddetten korumak için önlemleri de almamışlardır. Yetkililer, verdikleri red kararını, bu eylemin yapılmaması için yapılan başvuruların sayısına referans vererek savunmuşlardır. 28 Mayıs günü, 30’dan fazla kişi Moskova’dal, Kremlin Duvarına poster ve afiş asmak için yürümeye çalışırlarken gözaltına alındılar. En az bir gösterici (genç bir gazeteci) saldırıya maruz kaldıktan sonra hastanede tedavi görmüştür. 

Uluslararası insan hakları hukuku altında, devletlerin, bireylerin ve grupların şiddete maruz kalmadan ve engellenmeden düşünce ve örgütlenme özgürlüklerini kullanmalarını sağlamaları için olumlu yaptırımını öngörmüştür. Karşıt görüşlü göstericilerin güvenlik tehditlerini kamusal eylemlerin yasaklanması için bahane olarak kullanmak yerine kontrol altında tutulması gerekmektedir.

UA 192/11

Eylemi Paylaş:
11 2