LGBTİ+ ve kadın hakları aktivisti Yulia Zvetkova hakkındaki suçlamalar düşürülmeli

Kadın ve LGBTİ+ hakları için mücadele eden Zvetkova Mart 2019’dan beri yetkililer tarafından açıkça homofobik baskıların hedefi oluyor, bu baskıların bir parçası olarak taciz ediliyor ve haksız yere yargılanıyor.

22 Kasım’dan bu yana ev hapsinde tutulan kadın ve LGBTİ+ hakları aktivisti Yulia Zvetkova, Rusya’nın Komsomolsk-na-Amure Bölge Mahkemesi’nin aldığı karar ile serbest bırakıldı. Yulia Zvetkova’nın ev hapsinden serbest bırakılmasından ve ihtiyaç duyduğu tıbbi tedaviye erişiminin sağlanmasından memnuniyet duyuyoruz ancak Zvetkova hakkındaki seyahat sınırlandırması, ceza soruşturması ve idari soruşturmaları devam ediyor. Zvetkova hakkındaki absürd suçlamaların düşürülmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Sen de çağrımıza katıl, imzacı ol!

Ek bilgi

Yulia Zvetkova Mart 2019’dan beri açıkça homofobik bir kampanyanın hedefi oluyor. Polis o tarihte Zvetkova’nın fiziksel şiddete ve ayrımcılığa karşı yazdığı “Mavi ve Pembe” isimli tiyatro oyunu nedeniyle ‘çocuklar arasında geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası yapmak’ suçlamasıyla Zvetkova hakkında bir soruşturma başlattı. Bunun üzerine Zvetkova, Merak isimli amatör tiyatro topluluğundaki işini bırakmak zorunda kaldı, 2018’de kurduğu tiyatro topluluğu da çalışmalarını sonlandırmaya zorlandı.

Rusya’nın doğusunda bulunan Komsomolsk-na-Amure şehrinde yaşayan sanatçı ve sahne yönetmeni Yulia Zvetkova 20 Kasım 2019’da gözaltına alındı ve iki gün sonra ‘pornografik içerikler üretmek ve yaygınlaştırmak’ suçlamasıyla (Rusya Ceza Kanunu - Madde 242) ev hapsine konuldu. Bu absürt suçlamaların nedeni, Zvetkova’nın kadın bedeni çizimleriydi. Suç konusu çizimler arasında, dişi üreme organlarını gösteren beden olumlayıcı resimler yer alıyordu. Zvetkova, bu resimleri, kadınları güçlendirme kampanyası kapsamında sosyal medyada paylaşmıştı. Gözaltına alındığı gün Zvetkova’nın dairesinde ve önceden çalıştığı çocuk eğitim kulübünde arama yapıldı. Polis Zvetkova’nın elektronik cihazlarına, belgelerine ve toplumsal cinsiyet konularına değinen broşürlerine el koydu. Zvetkova, polis memurlarının evini aradıkları sırada onun bir “lezbiyen, seks eğitimcisi ve propaganda lideri” olduğunu söylediklerini anlattı.

Yulia Zvetkova, 11 Aralık 2019’da, Rusya’nın popüler sosyal medya platformu VKontakte’deki LGBTİ+ temalı iki online topluluğun yöneticisi olduğu için İdari Suçlar Kanunu Madde 6.21 gereğince idari bir suç olan ‘çocuklar arasında geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası yapmak’tan suçlu bulundu ve 50 bin Ruble (780 Amerikan Doları) para cezasına mahkum edildi. Her iki online topluluk da Rusya kanunlarının zorunlu kıldığı şekilde “18+” ibaresini bulundurduğu için Zvetkova’ya verilen para cezası, Rusya’nın ‘eşcinsel propaganda’yı suç haline getiren homofobik yasaları çerçevesinde bile asılsızdı. (Bu ‘suç’ yalnızca ‘propaganda’ içeriklerinin 18 yaşın altındaki kişileri hedef alması halinde işlenmiş sayılıyor.)

Yulia Zvetkova 17 Ocak’ta basına yaptığı açıklamada, İdari Suçlar Kanunu’nun aynı maddesi kapsamında hakkında yeni soruşturmaların açıldığını bildirdi. Suçlamaların nedeni bu sefer, çocukları olan iki eşcinsel çifti tasvir eden bir çizimiydi. Zvetkova bu çizimi “Aile, aşkın olduğu yerdir. LGBTİ+ ailelere destek ol” notuyla, yetkililerce çocukları ellerinden alınmakla tehdit edilen ve bu nedenle Rusya’yı terk etmek zorunda kalan eşcinsel bir çifte destek olmak amacıyla sosyal medyada paylaşmıştı.

Ev hapsinde tutulduğu süre boyunca Zvetkova’nın ihtiyaç duyduğu diş tedavisine erişimi de defalarca engellendi.Davasına bakan soruşturma görevlisinin değişmesinin ardından 13 Mart’ta Zvetkova’nın diş tedavisi görmesine izin verildi.

Zvetkova, Komsomolsk-na-Amure Bölge Mahkemesi’nin aldığı kararla 16 Mart’ta verilen mahkeme kararı ile ev hapsinden serbest bırakıldı ve duruşmalara polis memuru eşliğinde katılması zorunluluğu kaldırıldı. Seyahat özgürlüğü ise halen sert bir biçimde sınırlandırılıyor.

Uluslararası Af Örgütü olarak, Yulia Zvetkova’nın ev hapsinden serbest bırakılmasından ve ihtiyaç duyduğu tıbbi tedaviye erişiminin sağlanmasından memnuniyet duyuyoruz. Ancak Zvetkova hakkında yürüten ceza soruşturması ve idari soruşturma kapsamındaki tüm suçlamalar düşürülene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Eylemi Paylaş:
k 11 2