Lübnanlı ABD Vatandaşı Nizar Zakka İran'da Hücre Hapsinde

Lübnanlı ABD Vatandaşı Nizar Zakka 18 Eylül 2015'de tutuklanmasından bu yana Tahran'daki Evin Cezaevi'nde hücre hapsinde tutuluyor. Zakka, 6 Haziran'da ulusal güvenlikle ilgili suçlamalarla yargılanmaya başlayacak.

İran yetkililerinden Nizar Zakka'nın kendi seçtiği bağımsız bir avukatla, ailesiyle ve Lübnan elçilik yetkilileriyle iletişim kurmasına izin verilmesini, hücre hapsinin durdurulmasını ve işkence ve kötü muameleden korunmasını talep ediyoruz.

İşadamı ve bilgi teknolojisi uzmanı Niza Zakka, İran Kadın ve Aile İşleri Başkan Yardımcısının daveti üzerine, 15-18 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşen "Sürdürülebilir Kalkınmada Kadınlar Uluslararası Konferansı ve Sergisi"ne katılmak için Tahran'a gitti. 18 Eylül'de İran Devrim Muhafızlarından olduğu düşünülen sivil giyimli kişiler tarafından ülkeden ayrılmak üzere havaalanına giderken tutuklandı. Ardından Evin Cezaevi'ne transfer edildi ve o günden bu yana hücre hapsinde tutuluyor.

Zakka 13 Mart ve 4 Nisan tarihleri arasında tutukluluğunu protesto etmek için açlık grevine gitti ve sonucunda ailesine telefon ve haftalık görüşmelerle erişimine izin verildi. Ocak 2016'da bir avukata erişimine onay verildi ancak sıklıkla sorguya çekilmesine rağmen Nisan ayına kadar avukatıyla özel görüşmeler yapılmasına izin verilmedi. Avukatının dosyaya erişimi ise hala engelleniyor. İran yetkilileri ayrıca Lübnan Elçiliği'nin Zakka'yı ziyaret etme taleplerini göz ardı ediyor.  

Zakka resmi olarak kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında bilgilendirilmedi. Avukatına suçlamalar arasında "düşman hükümetlerle işbirliği"nin yer aldığı sözlü olarak iletildi. Kasım 2015'de bir devlet basın raporu Zakka'nın ABD istihbarat ve askeri birimleri ile yakın ilişkileri olduğunu ve Amerikalı casus olduğuna dair şüpheler olduğunu iddia etti. Bu iddialar Zakka'ya yakın kişiler tarafından reddediliyor.
 

EK BİLGİ
 

3 Kasım 2015'de İran devlet televizyonu IRIB yetkililerinin ABD ordusu ve istihbaratı ile "derin ilişkileri" olduğu için "hazine" olarak tanımladığı bir kişiyi tutukladığını bildirdi. Aynı gün Mehr Devlet Haber Ajansı internet sitesinde Zakka'nın ABD'de "Riverside Askeri Üssü"nde çekildiğini iddia ettiği ve Zakka'nın askeri tarzda giyinmiş olduğu bir fotoğrafını yayımladı. Fakat Riverside Askeri Akademisi Georgia Eyaleti Gainesville'de bulunan bir lise ve Uluslararası Af Örgütü'nün edindiği bilgilere göre Zakka'nın yayımlanan fotoğrafı 2014 yılında oğlunun mezuniyet töreninde çekildi. Zakka İran'a daha önce hiçbir problemle karşılaşmadan dört kere seyahat etti. Alzheimer ve kalp hastası olan 87 yaşındaki annesi Beyrut'ın dışındaki Mansourieh ilçesinde Bellevue Tıp Merkezi'nde yoğun bakım altında bulunuyor.

Washington D.C.'de yaşayan Nizar Zakka, Arap Bilgi ve İletişim Teknolojileri Örgütü'nün kurucuları arasında yer alıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 13 ülkedeki bilgi ve iletişim teknolojileri örgütlerinin bölgesel işbirliğini temsilen kurulan örgütün Lübnan, Irak ve ABD'de ofisleri bulunuyor. 18 Mayıs 2016'da Associated Press tarafından yayımlanan bir makaleye göre örgüt bölgedeki projeler için ABD hükümetinden $ 730,000 değerinde fon aldı.  

Gözaltındaki kişilerin dış dünya ile iletişim ve ziyaret alma hakkının ihlal edilmesi işkence ve kötü muamele dahil gözaltında işlenebilecek hak ihlallerini kolaylaştırmaktadır ve adil yargılanma hakkının ihlalidir. İran'ın taraf olduğu Kişisel ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 14(3). maddesi gözaltındaki kişilerin savunmasını hazırlamak ve kendi seçtiği avukatla görüşmek için yeterli  zamana ve kolaylıklara sahip olma hakkını güvence altına alır.  

 

UA: 123/16 Endeks: MDE 13/4086/2016 Çıkış Tarihi: 23 Mayıs 2016

Eylemi Paylaş:
11 2