Lütfillah Tacik'in Öldürülmesini Soruşturun!

17 yaşındaki Afgan mülteci Lütfillah Tacik, 31 Mayıs 2014'te, iddialara göre, Van Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’nde bir polis tarafından dövülmesinin ardından, hayatını kaybetti.

Tacik, 20 kişiyle birlikte, 16 Mayıs'ta Türkiye'ye sığınmaya çalışırken jandarma tarafından yakalanmış ve sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi'ne sevk edilmişti. Burada, 27 Mayıs'ta, yaşı hakkında yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle bir polis tarafından tokatlandığı ve yumruklandığı iddia ediliyor. Tacik, 31 Mayıs'ta Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.   

Bize katılın ve Türkiye yetkililerinden, Tacik'in ölümüyle ilgili etkili, tarafsız ve bağımsız bir soruşturma yürütmelerini ve mülteci haklarını güvence altına almalarını talep edin.  

 

EK BİLGİ: 

1 Ocak 1997 doğumlu Lütfillah Tacik, 16 Mayıs’ta Iğdır’ın Aralık ilçesinde yanındaki 20 kişiyle birlikte Türkiye’ye iltica ederken jandarma tarafından yakalandı. 23 Mayıs’ta, İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kararıyla sınırdışı edilmesi için Van Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edildi. 18 yaşından küçük olduğu için uluslararası hukuka göre çocuk sayılıyordu.

26 Mayıs’ta Lütfillah Tacik ve diğer altı kişi (MR, SH, MN, AR, HA ve AP) sınırdışı edilene kadar muhafaza edilmek üzere Van Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne götürüldü. 27 Mayıs’ta Lütfillah Tacik ve diğer altı kişi, yaşlarının tespit edilmesi ve sağlık kontrollerinin yapılması için Van Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi. Bu işlemler sırasında Lütfillah Tacik’in yaşı hakkında yanlış bilgi verdiği gerekçe gösterilerek bir polis tarafından tokatlandığı ve yüzüne yumruk atıldığı iddia edildi. Aldığı darbeler nedeniyle Lütfillah Tacik bilincini kaybetti ve 31 Mayıs’ta hayatını kaybettiği Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye İnsan Hakları Kurumu'na (TİHK) yaptığı başvuru sonucunda, TİHK Van'a bir ziyaret gerçekleştirdi ve konuyla ilgili detaylı bir rapor yayımladı. Raporda, Tacik'in ölümüne ve Van Geri Gönderme Merkezi'ne ilişkin bilgi ve belgelerin yanı sıra konuya ilişkin öneriler de yer alıyor. Raporun tamamına http://bit.ly/1wlmmJ4 bağlantısından ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na konuyla ilgili yaptığı başvuru sonucunda Komisyon'un yapmış olduğu araştırmaya göre Tacik'in ölümü ile ilgili olduğu düşünülen bir polis memuru da açığa alınmış durumda. 

 

UA: 165/14 Endeks: EUR 44/013/2014 Çıkış Tarihi: 24 Haziran 2014

 

SONA ERDİ
1110 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2