Mülteci Kadınlar Güvensiz Kamplarda Tehlike Altında

Binlerce mülteci ve göçmen Atina’da bulunan Elliniko kamplarında güvensiz ve yaşamaya elverişsiz koşullar altında. Kampta yaşayan kadınlar ve kız çocukları ise cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Yetkilileri kamp sakinleriyle samimi istişarelerde bulunarak acilen yeterli ve güvenli barınma koşulları sağlamaya, bu süre zarfında kadın ve kız çocuklarının özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kamp sakinlerinin güvenliğini ve sağlığını güvence altına alacak önlemleri derhal almaya ve kampların kapatılması sonucu kimsenin evsiz kalmamasını ya da diğer insan hakkı ihlallerine uğramamasını güvence altına almaya çağırıyoruz.

Aralarında birçok çocuğun da bulunduğu binlerce mülteci ve göçmen, Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Elleniko bölgesindeki eski olimpiyat alanlarına ve artık kullanılmayan havaalanının geliş terminaline kurulmuş üç kampta korkunç ve güvensiz koşullarda yaşıyor. Birçoğu Afganistan’dan gelen kamp sakinleri bir yıldan fazladır sağlık ve hijyen koşullarının kötü olduğu, yeterli tuvalet ve duş bulunmayan ve mahrem alanlarının kısıtlı olduğu çadırlarda yaşıyor. Kampta yaşayanlar farelerden ve hamam böceklerinden şikayet ediyor.

İnsani yardım amaçlı çalışanlar,  kamplardaki koşullar sebebi ile mülteci ve göçmenlerin depresyon, ankisiyete bozukluğu ve intihar girişiminde bulunmak gibi birçok ciddi ruhsal sağlık sorunu yaşadıklarını bildirdi. Mülteci bir kadın geçtiğimiz Mart ayında Uluslararası Af Örgütü ile yaptığı bir görüşmede “Elliniko’da herkes aklını kaybediyor” yorumunda bulundu.

Kamplarda yaşayan kadın ve genç kızlar için güvensizlik, özellikle sürekli yaşanan sözlü taciz ve cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riski, en temel endişeler arasında bulunuyor. Kampa kimlerin giriş çıkış yaptığına dair etkili bir kontrol bulunmuyor ve polis aralarında olan güvenlik ile ilgili olaylara müdahale etmiyor. Kadın mülteci ve göçmenlerin kullandığı tuvalet ve duşların kapılarında kilit bulunmaması ve kadınların çadırlarda uyuduğu bölgelerde güvenlik personelinin olmayışı kampları özellikle kadın ve kız çocukları için güvensizleştiriyor. Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü birçok kadın çadırlarında, duş ve tuvaletleri kullandıkları esnada saldırıya uğramaktan korktuklarını bildirdi.

Kampların olması gerektiği gibi, yakında kapatılması planlanıyor. Ayrıca yetkililerin kamplarda yaşayan mültecilerin özel ihtiyaçlarının belirlenmesi amacı ile kayıt işlemlerine başlaması olumlu bir gelişmedir. 

Ancak Yunanistan yetkilileri kamplarda yaşayan kadınların ve kız çocuklarının tam katılımını sağlayıp, onlarla istişarede bulunarak yeterli alternatif barınma koşulları sağlamalı. Kampların kapatılması sonucu kimse evsiz bırakılmamalı ve diğer insan hakkı ihlalleri tehlikesi ile karşı karşıya kalmamalıdır.

İmza kampanyamıza katılın ya da taleplerimizin yer aldığı İngilizce, Yunanca veya Türkçe mektupları 5 Haziran 2017 tarihine kadar aşağıdaki adreslere gönderin. 

Minister for Migration Policy

Ioannis Mouzalas

Ministry for Migration Policy

Stadiou 27, 10183 Athens, Greece

Faks: +30 213 136 4418

E-posta: [email protected]

Alternate Minister for Citizens’ Protection

Nikolaos Toskas

Ministry for Citizens’ Protection

P. Kanellopoulou 4

10177 Athens, Greece

E-posta: [email protected]

 

UA: 93/17 Endeks: EUR 25/6091/2017 Tarih: 24 Nisan 2017

SONA ERDİ
472 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2