Mülteciler Sınırdışı Edilebilir

İdari gözaltında tutulan Filistinli iki mülteci Ali Fares ve Muhammed Fares ile Suriyeli mülteci Abdülselam Sakal 9 Kasım'da Ankara'da serbest bırakıldı. Yetkililer üç mültecinin derhal Türkiye'yi terk etmeleri gerektiğini, aksi halde yeniden gözaltına alınacaklarını belirterek onlardan bu kararı resmi bir şekilde onlara bildiren bir belgeyi imzalamalarını istedi. 

Yetkilileri, Ali Fares, Muhammed Fares ve Abdülselam Sakal'ı sınırdışı etmemeye veya yeniden gözaltına almamaya ve onlara Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na uygun bir şekilde uluslararası koruma sağlamaya çağırıyoruz.

26 Ekim'de, Mülteci Hakları Merkezi'nin başvurusu sonucu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üç mültecinin 17 Kasım'a kadar sınırdışı edilmesini engellemek üzere geçici tedbir kararı aldı. Geçici tedbir kararları bir mağdurun telafisi mümkün olmayan ciddi ve gerçek bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu istisnai durumlarda mahkeme tarafından verilen acil kararlardır. Geçici tedbir kararları süresiz olarak mültecilerin sınırdışı etmesini yasaklayacak şekilde genişletilmiştir. Suriye ve Irak'ta sürmekte olan çatışmalar nedeniyle, mülteciler bu ülkelerden birine gönderilmeleri durumunda ciddi insan hakları ihlallerine uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olacaktır.

Üç mülteci 22 Eylül'de İstanbul otogarında Suriyeli mülteciler tarafından düzenlenen bir protestoda gözaltına alındı. Yetkililer mültecilere yönelik sınırdışı edilme kararı çıkardı ve önce Aşkale'deki Erzurum Geri Gönderme Merkezi'nde ve 21 Ekim'den itibaren Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü'nde idari göz altında tuttu. İdari gözaltındayken mülteciler iki kere avukatları ve aileleri ile görüşebilmiş olsa da yetkililer dört kere mültecilerin ziyaret edilmesine izin vermeyi reddetti.  

İmza kampanyamıza katılabilir ya da taleplerimizin yer aldığı mektupları 8 Ocak'a kadar aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz:

İçişleri Bakanı

Sayın Efkan Ala

İçişleri Bakanlığı Bakanlıklar Ankara

Faks: +90 312 425 85 09

Eposta: [email protected]

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

Sayın Atilla Toros

Genel Müdür

Lalegül Çamlıca Mahallesi 122. Sokak No:2/3 06370 Yenimahalle Ankara

Faks: +90 (0312) 419 33 70

E-posta: [email protected]

Kopyalarını: 

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı

Dr. Hikmet Tülen

Yüksel Caddesi No. 23, Kat 3, Yenişehir 06650 Ankara

Faks: +90 31 422 29 96

E-posta: [email protected] 

 

EK BİLGİ

Suriye’den gelen Filistinli mülteciler Ali Fares ve Muhammed Fares ile Suriyeli mülteci Abdülselam Sakal, İstanbul otogarında Suriyeli mülteciler tarafından düzenlenen BİR protestoda gözaltına alındı. Protestocular Yunanistan’a geçmek amacıyla Edirne’ye gitmelerine izin verilmesini talep ediyorlardı. Muhammed Fares, Irak'ta yaşamaktaydı ancak 10 yıl önce 2003 yılındaki Irak savaşı sonrası Suriye'ye gitti. Akrabalık bağları bulunmayan Ali Fares ve Muhammed Fares Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na kayıtlılar.

Üç mülteci, 22 Eylül'de Fransa ve Almanya’dan gelen iki aktivistle beraber gözaltına alındı. Diğer iki aktivist, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nu ihlal etmekten ülkelerine geri gönderildi. Üç mülteci hakkında ise, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 54. Maddesi'ne dayanılarak 22 Eylül'de sınırdışı ve idari gözetim kararı çıkarıldı. Bu kararda, hangi ülkeye sınırdışı edilecekleri belirtilmedi, fakat bir ay boyunca idari gözetim altında kalmaları kararlaştırıldı.

Mültecilerin avukatlara ve akrabalarına erişimleri mükerrer bir şekilde engellendi. 2 Ekim'de Mülteci Hakları Merkezi'nden bir avukat üç mülteciyi Kumkapı Geri Gönderme Merkezi'nde ziyaret etmeye çalıştı ancak onlara erişimi engellendi. Ertesi gün mülteciler avukatı telefonla arayarak ona Aşkale'deki Erzurum Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildiklerini iletti. 16 Ekim'de İnsan Hakları Derneği Erzurum Şube Başkanı ve bir avukat Erzurum Geri Gönderme Merkezi'ne gitti. Merkez'deki yetkililer üç mültecinin orada olduğunu doğruladı fakat Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün izninin gerektiğini belirterek avukatın mültecilerle görüşmesine izin vermedi. 20 Ekim'de Merkez'deki yetkililer Muhammed Fares'in annesinin oğluyla görüşmesine engel oldu ve oğlunun orada olduğu bilgisini vermedi. Ertesi gün mülteciler Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne transfer edildiler. 23 Ekim'de Ali Fares'in partnerine, Muhammed Fares'in annesine ve Mülteci Hakları Merkezi'nden bir avukata erişmelerine izin verildi. Aynı gün, yetkililer vekaletnamesi olmadığı gerekçesiyle avukatın mültecilerin dosyalarına ve sınırdışı edilme kararlarına erişimini engellediler. Avukat, vekaletname düzenlenmesi amacıyla, bir noterle birlikte geri gönderme merkezine geri döndü. Fakat yetkililer, vekaletname için gerekli olan mültecilerin kimlik belgelerinin asıllarını ya da kopyalarını vermeyi reddetti. 

Suriye ve Irak’ta sürmekte olan çatışmalar sebebiyle ve geri göndermeme ilkesi (geri göndermeme ilkesi: uluslararası mülteci hukukuna uyarınca kimsenin ciddi insan hakları ihlalleriyle karşılaşma riskinin bulunduğu bir yere geri gönderilemeyeceği kuralı) gereği  kimse, ciddi insan hakları ihlalleri ile karşı karşıya kalacağı bir ülkeye zorla geri gönderilemez. Bu ilkenin ihlali, doğrudan menşe ülkeye zorla geri göndermenin ya da bir ülkeye veya adil ve yeterli bir sığınma prosedürüne erişimi engellemenin de dahil olduğu çeşitli şekillerde olabilir. Ayrıca, mültecilere dolaylı olarak yaşamları ya da özgürlüklerinin tehlike altında olacağı bir ülkeye dönmeleri için baskı yapılması yoluyla da ihlal edilir. Bu durum zımni geri gönderme olarak bilinir ve Türkiye için bağlayıcılığı olan uluslararası hukuk uyarınca yasaklanmıştır.

 

UA: 208/15 Endeks: EUR 44/2622/2015 Çıkış Tarihi: 8 Ekim 2015

 

 

Eylemi Paylaş:
11 2