Mültecilerin Göz Altında Tutulmaları Soruşturulmalı!

5 Ekim’den beri Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, hukuksuz bir şekilde bir spor salonunda göz altında tutulan 95 Kobaneli mülteci serbest bırakıldı. Bu kişilerin tıbbi bakıma erişimleri sağlanmalı ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmaları ve kötü muamele iddiaları soruşturulmalı.

20 Ekim saat 04.00’te Suriye’den gelen 95 mülteci, 5 Ekim’den beri hukuksuz bir şekilde gözaltında tutuldukları spor salonundan alınarak Suruç’un Aligör ilçesindeki bir çadır kampına götürüldü. Kampa varmalarının ardından Türkiye yetkilileri tarafından serbest bırakılan mültecilerin Türkiye’de bulunan aileleri ile bir araya geldiği tahmin ediliyor. Bu 95 kişi, spor merkezinde tutulan 300 kişilik mülteci grubunun parçasıydı. Bu gruptan 14 Ekim ve 16 Ekim tarihlerinde sırasıyla 82 ve 40 mülteci Suriye’ye dönmeye zorlanmış ve 85 kişilik bir grup ise serbest bırakılarak bir kampa yönlendirilmişti.

Uluslararası Af Örgütü’ne konuşan avukatlar, yetkililerin, mültecilerin hukuksuz bir şekilde göz altında tutuldukları ve kötü muamele gördükleri iddialarına karşılık vermediğini iletti. Avukatların, yetkililerin iki mülteci grubunun Suriye’ye gönderilmesi ile ilgili de herhangi bir yanıt vermediklerini belirtti. Serbest bırakılan mültecilere ne tür bir tıbbi tedavi imkanı verildiği belirsiz. Bazı mülteciler Uluslararası Af Örgütü’ne, ciddi sağlık durumlarının olduğunu ve gözaltında tutuldukları süre boyunca tıbbi muayene ve ilaca erişmelerinin engellendiğini belirtti.  

Geçen iki hafta içerisinde Suriye’nin (Ayn el-Arap olarak da bilinen) Kobane şehrinden gelen mültecilerin Türkiye’ye erişimlerinin engellendiğine dair birçok haber gelmiş bulunuyor. Ayrıca yaralı kişilerin hayatlarını tehlikeye atacak kadar uzun süre ülkeye erişimlerinin engellendiği bildiriliyor.

Lütfen acil olarak bu metni imzalayın ve Türkiye yetkililerinden aşağıdakileri talep edin!

·                     Mültecilerin hukuksuz bir şekilde göz altında tutulmalarına ve kötü muameleye uğradıkları iddialarına, ve iki mülteci grubun Suriye’ye geri gönderilmesine ilişkin hızlı, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yürütün!

·                     Serbest bırakılan mültecilerin tıbbi muayeneye ve gereken tıbbi tedaviye erişimlerini sağlayın!

·                     Suriye’den gelen bütün mültecilerin Türkiye’ye erişimini ve Türkiye’ye sığınma talebiyle geldikleri için aşırı gecikmeye, gözaltına veya diğer cezalandırıcı yöntemlere maruz bırakılmamalarını sağlayın!

Mektuplarınızı kendiniz yazarak aşağıdaki adreslere iletebilirsiniz. 

İçişleri Bakanı

Sn. Efkan Ala

İçişleri Bakanlığı

Bakanlıklar

Ankara

E-posta: [email protected]

Tel: +90 312 422 40 00

Faks: +90 312 418 1795

 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

Sn. Atilla Toros

Genel Müdür

Lalegül Çamlıca Mahallesi 122. Sokak No:2/3 06370 Yenimahalle

Ankara

E-posta: [email protected]

Faks: +90 312 397 52 76

 

EK BİLGİ

 

Uluslararası Af Örgütü 18 Ekim’de spor salonunda göz altında tutulan mültecilere erişti. Grupta 40 ve 50’li yaşlarında olan daha yaşlı erkekler olsa da grubun çoğunluğunu 18-24 yaş arası kişiler oluşturuyordu. Uluslararası Af Örgütü’ne konuşan ve 17 yaşında olduğunu belirten bir mülteci, spor salonunda tutulan mültecilerin Türkiye’de bulunan ailelerine erişmeleri için serbest bırakılmayı mükerreren yetkililerden talep ettiklerini belirtti.

Mülteciler, 5 Ekim’de Türkiye’nin Mürşitpınar sınır kapısından Türkiye’ye girerken göz altına alınan 300 kişilik bir mülteci grubunun parçasıydı. Mülteciler Uluslararası Af Örgütü’ne, Suriye’ye döneceklerine ve bir kez daha Türkiye’ye girmeye çalışmayacaklarına dair bir belgeyi imzalamayı reddettiklerini belirtti.

Mülteciler, iki mülteci grubunun kendini İslam Devleti olarak tanımlayan silahlı grup ile Suriye Demokratik Kürdistan Birliği Partisi'nin (PYD) silahlı grubu Halkın Savunma Birlikleri (YPG) arasında silahlı çatışmaların sürdüğü Kobane'ye geri gönderildiklerini iletti. Mülteciler ayrıca, Kobane’ye gönderilen bu grupların bazı belgeleri imzalamaya zorlandıklarını ve Suriye’ye dönmeyi kabul etmedikleri sürece süresiz olarak gözaltında tutulacaklarının söylendiğini belirtti. Bu durum, uluslararası hukukta ve Türkiye hukukunda yasak olan geri gönderilmeye (refoulement) tekabül etmektedir.

Mülteciler, kendilerine gözaltında tutulma sebeplerinin iletilmediğini ve yetkililerin defalarca serbest bırakılacaklarını ilettiğini söyledi. Birçok mülteci, ailelerinin gözaltında tutulduklarını bilmediğini, bilenlere ise gözaltında tutulan aile fertlerini görme izni verilmediğini iletti.

Mülteciler Uluslararası Af Örgütü’ne, gözaltında tutuldukları üçüncü günde ayrı olmak üzere sorgulandıklarını ve bu süre zarfında jandarma yetkilileri tarafından yere yatırılmak ve kol ve bacaklarına basılmak suretiyle kötü muameleye uğradıklarını belirtti. Bazı mülteciler sorgulama sırasında PYD’nin üyesi olup olmadıklarının sorulduğunu, boğazlarına bıçak dayanmak suretiyle tehdit edildiklerini ve “kafalarınızı kesip Suriye’ye atacağız” dendiğini belirtti.

Mülteciler 24 saat boyunca, yeterli havalandırma koşullarının olmadığı, her 95 mülteci için tek bir tuvalet ve duşun bulunduğu spor salonunda tutuldular. Uluslararası Af Örgütü acil tıbbi sorunları bulunan dokuz kişi ile görüştü. Aralarından biri spor salonunda kalp krizi geçirdiğini, ambulans ile hastaneye götürüldüğünü ancak bir saat sonra ilaç verilmeksizin ve detaylı tıbbi inceleme yapılmaksızın tekrar spor salonuna gönderildiğini söyledi. Diğer sekiz kişinin rahatsızlıkları arasında şunlar yer alıyordu: omurilik yaralanması, solunumla ilgili problemler, kalp rahatsızlığı, kansızlık, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı ve cilt rahatsızlıkları. Mültecilerin birçoğu durumlarının gözaltı sürecinde yeniden ortaya çıktığını ya da kötüleştiğini iletti.

Mülteciler sivil olduklarını, dokuzunun Hawar Haber Ajansı’nda çalışan gazeteciler olduğunu ve Kobani’de bir süre kalarak dünyaya durumla ilgili haberleri ilettiğini belirtti. Birçoğu şöforlük ehliyetlerini göstererek şoför olduklarını belirti.

 

UA: 260/14 Index: EUR 44/018/2014

SONA ERDİ
304 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2