ODTÜ Öğrencileri Serbest Bırakıldı Ancak Suçlamalar Sürüyor

Ankara’da yerel mahkeme, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) okuyan dört öğrencinin kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Öğrenciler, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karikatürü bulunan bir pankart taşıdıkları gerekçesiyle bir aydan uzun bir süre gözaltında tutulmuştu. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten suçlu bulundukları takdirde dört yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilirler. Davanın ilk duruşması 22 Ekim’de görülecek.

Temmuz ayının başında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınan dört ODTÜ öğrencisi, avukatlarının sunduğu başarılı hukuki savunma sonrasında 10 Ağustos’ta Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kefaletle serbest bırakıldı.

Üniversitenin 6 Temmuz’daki mezuniyet töreninde yapılan öğrenci yürüyüşü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karikatürünü gösteren bir pankart taşıyan öğrenciler, daha sonra polis tarafından gözaltına alınarak günlerce gözaltında tutuldu. 11 Temmuz günü sabaha karşı 02:30’da Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi, öğrencilerin tutuklu yargılanmasına karar verdi. 3 Ağustos’ta Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi, öğrenciler hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Öğrenciler, Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesi gereğince ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ile suçlandı ve haklarında açılan dava, 299. Maddenin 3. Fıkrasına atıfta bulunan Adalet Bakanı tarafından da onaylandı.

Mahkeme başlangıçta, kefaletle serbest bırakılan öğrencilerden üçünün her hafta yerel polis merkezine giderek imza vermesini şart koştu ve haklarında yurtdışına çıkış yasağı getirdi. Ancak bu şartlar, öğrencilerin avukatlarının itirazı üzerine 14 Ağustos’ta kaldırıldı. Serbest bırakılan öğrencilere yöneltilen suçlamalar düşürülmedi ve suçlu bulundukları takdirde dört yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilirler. Davanın ilk duruşması 22 Ekim’de görülecek.

Hemen şimdi yetkililere çağrıda bulunun:

  • Öğrencilere yöneltilen tüm suçlamalar düşürülmelidir;
  • Türk Ceza Kanunu’nun, uluslararası insancıl hukukun güvence altına aldığı ifade özgürlüğü hakkını adil olmayan bir biçimde sınırlandıran 299. Maddesi (‘Cumhurbaşkanına hakaret’) ile 125. Maddesi (‘hakaret’) yürürlükten kaldırılmalıdır;
  • Türkiye’de ifade özgürlüğü hakkına eksiksiz saygı gösterilmesi ve bu hakkın korunması güvence altına alınmalıdır.

 

EK BİLGİ

ODTÜ öğrencilerinin yürüyüşünde açılan pankart, ilk olarak 2005 yılında mizah dergisi Penguen’de yayımlanan bir karikatürü gösteriyordu. Karikatür, zamanın Başbakanı, bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzünü çeşitli hayvanların başına yerleştirilmiş bir biçimde tasvir ediyor, resmin üzerinde ise ‘Artık Tayyipler Alemi’ yazıyordu.

Penguen’deki karikatür, Musa Kart’ın 2005 yılında çizdiği siyasi bir karikatürde Erdoğan’ın başını bir kedi üzerine yerleştirdiği gerekçesiyle Erdoğan’a tazminat ödemeye mahkum edildiği tartışmalı mahkeme kararı sonrasında yayımlanmıştı. Erdoğan, yayımladığı karikatür nedeniyle Penguen’e hakaret davası açmış, konu hakkında yaptığı açıklamada “Bu ülkenin başbakanını veya herhangi bir şahsı, hayvanla karikatürize etmeye yönelirseniz buna hiçbir zaman [temel] özgürlük denmez” ifadelerini kullanmıştı. Musa Kart aleyhine verilen mahkeme kararı yapılan itiraz üzerine 2006 yılında bozulmuş, Penguen’e açılan dava ise söz konusu karikatürün ifade özgürlüğü hakkı kapsamında olduğu gerekçesiyle hızlı bir biçimde reddedilmişti.

Dört ODTÜ öğrencisi, Türkiye’de ifade özgürlüğü hakkının baskılandığı bir dönemde yargılanıyor. Temmuz 2016’daki darbe girişiminden beri yüzlerce gazeteci yargılandı. 150’nin üzerinde gazeteci ve medya çalışanı hala cezaevinde tutuluyor. İnsan hakları savunucuları, sivil toplum aktörleri ve diğer kişiler, meşru muhalif görüşlerini ifade ettikleri için soruşturmaya uğruyor, gözaltına alınıyor ve mahkum ediliyor.

Hakaret ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılıyor. Düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının geliştirilmesi ve korunmasına ilişkin Birleşmiş Milletler Özel Raportörü, hakaretin suç olmaktan çıkarılması ve “hükümdara karşı suç işlemek” ile ilgili yasaların tüm dünyada yürürlükten kaldırılması için defalarca kez çağrıda bulundu. Yetkililerin eleştirilmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı çok sayıda karar gereğince de koruma altındadır.

UA: 131/18

SONA ERDİ
915 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2