Özbekistan Vatandaşı İşkence Tehlikesi Altında

Azamatzhon Ermakov, işkence görme ve kötü muameleye maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu Özbekistan’dan 2009 yılında kaçtı ve Rusya’ya sığındı. Orada tutuklanan ve 2012’de serbest bırakılan Ermakov’un, serbest bırakıldıktan hemen sonra kaçırıldığına ve doğu Özbekistan’da alıkonulduğuna dair güçlü deliller var.

Rusya’nın merkezindeki Nizhnii Novgorod Araştırma Komitesi, Uluslararası Af Örgütü’ne Ermakov’un cezaevinden salıverilmesinden hemen sonra, Moskova’dan Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gidecek olan uçağa binerek 2 Kasım 2012’de Rusya devlet sınırından çıktığını iletti. Ermakov’un, Özbekistan’a döndüğünde hücre hapsi, işkence, adil yargılama yapılmaksızın insanlık dışı koşullarda alıkonma gibi ağır insan hakları ihlallerine maruz kalabileceği ihtimalinin farkında olduğu; bu nedenle kendi isteğiyle Özbekistan’a dönmeyeceğine inanılıyor.

Özbekistan yetkilileri Ermakov’u, aşırı dinci gruplara üye olmak, dini ve diğer nefret duygularını kışkırtmak ve anayasal düzeni devirmeye teşebbüs etmek ile suçluyor. Ancak, Özbekistan’daki insan hakları durumunu yakından izleyen Uluslararası Af Örgütü, ülkede, yasaklanan İslami örgütlere üye olduğu iddia edilen binlerce dindar Müslüman’ın cezalandırıldığı ve zalimane, insanlık dışı ya da onur kırıcı muameleye varan koşullarda tutulmasından endişe duyuyor.

Bu nedenle, bizler, Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları savunucuları olarak, 24 Nisan 2013’e kadar, aşağıdaki taleplerimizi içeren dilekçeleri Rusya Federasyonu Araştırma Komisyonu Başkanı’na ve Özbekistan İçişleri Bakanı’na gönderiyoruz.

Destek vermek için dilekçeyi imzalayın:

Taleplerimiz:

  • Azamatzhon Ermakov’un yasa dışı olarak kaçırılmış ve Özbekistan’a gönderilmiş olabileceği iddiasının Rusya yetkilileri tarafından gecikmeden, tarafsız ve etkili bir şekilde soruşturulması
  • Özbekistan yetkililerinin, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve İşkenceye Karşı Sözleşme de dahil olmak üzere uluslararası insan hakları hukukundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi ve Azamatzhon Ermakov’un adil olmayan yargılanma, işkence veya kötü muameleye maruz bırakılmayacağını güvence altına alması

UA 330/12

Eylemi Paylaş:
11 2