İşkence ve kötü muameleye karşı sessiz kalma!

Urfa’da güvenlik güçleri ile silahlı örgüt PKK’nın çatışmalarının ardından 18 ile 21 Mayıs tarihleri arasında polisin düzenlediği baskınlarda 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında erkekler, kadınlar ve üç çocuk bulunuyor. Gözaltına alınan yetişkinlerin işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına dair güvenilir iddialar mevcut. 24 Mayıs itibariyle, 3 çocuk da dahil olmak üzere 22 kişi serbest bırakıldı. Ancak 25 kişi hala Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor ve bu kişiler, işkence ve diğer türde kötü muameleye uğrama tehdidi altındadır. Ayrıca, halen gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişimi sağlanmalıdır.

EK BİLGİ

18 Mayıs’ın erken saatlerinde güvenlik güçleriyle silahlı ve yasaklı bir örgüt olan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) arasında yaşanan çatışmaların ardından polis baskınlarıyla üçü çocuk olmak üzere 47 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar 18 ile 21 Mayıs arasında Urfa’nın Bozova ve Halfeti ilçeleriyle merkezinde gerçekleşti. 24 Mayıs itibariyle üç çocuk da dahil olmak üzere ve yetişkinlere adli kontrol şartıyla toplamda 22 kişi serbest bırakıldı. Aralarında üç kadının da bulunduğu 25 kişiyse halen Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor.

Gözaltına alınan bazı kişilerin avukatlarından edinilen bilgilere göre, gözaltındaki pek çok kişinin başlarında yaralanma izleri ve yüzlerinde, bacaklarında ve vücutlarında morarmalar ve kesikler bulunuyor. Avukatlar bazı kişilerin başlarında dikiş izleri gördüklerini; ancak söz konusu yaralanmaların ne zaman ve nasıl olduğunu belirleyemediklerini belirttiler. Gözaltına alınan bazı kişilerin Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığı’nda ters kelepçeli ve yüz üstü yere yatırılmış halde görüntüleri medyada yer aldı. Bazı kişiler avukatlarına memurların kafalarına ayaklarıyla bastıklarını, defalarca kendilerini tekmelediklerini ve yumrukladıklarını belirtti. Ayrıca Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeyken, gözaltında tutulan kişilerin teker teker karanlık bir odaya alındığı ve sorgu süresince kendilerinde vurulduğu ifade edildi. Görüşülen avukatlardan alınan bilgilere göre, bazı kişilerin ifade sırasında gözleri bağlandı, en az dört kişininse cinsel organlarına elektrik şoku verildi ve cinsel organları yumruklandı.

Avukatlar Uluslararası Af Örgütü’ne ayrıca müvekkillerinin doktorlara mahrem ve güvenilir koşullarda danışamadığını, muayene sırasında polis memurlarının hazır bulunduğu bilgisini iletti. Bazı kişilerse avukatlarına fiziki bir muayeneden geçmediklerini, doktorların onlara polis memurları önünde yalnızca yaraları olup olmadığını sorduğunu söyledi.

İşkence ve diğer türde zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ya da cezalandırma, uluslararası hukukta ve Türkiye iç hukukunda istisnasız bir şekilde yasaklanmıştır.

SONA ERDİ
1069 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2