Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine getirilen yasak artık son bulmalı

18 Kasım 2017’de Ankara Valiliği, Olağanüstü Hal Kanunu’nu kullanarak, "toplumsal duyarlılıklar", "kamu güvenliği", "genel sağlığın ve ahlakın korunması" ve "başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması" gerekçeleriyle LGBTİ+ örgütleri tarafından kentte düzenlenecek tüm kamusal etkinlikleri süresiz olarak yasakladığını duyurdu. Bu yasak, Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden sonraki olağanüstü halin bir parçası olarak ilan edilmişti. Ancak olağanüstü halin kalkmasına rağmen yasak hala yürürlükte.

LGBTİ+ örgütleri ve aktivistleri, daha önce canlı ve giderek büyüyen bir hareketi neredeyse görünmez olmaya zorlayan yasağın yıkıcı etkilerinden bahsediyor. LGBTİ+ örgütlerinin faaliyetleri üzerindeki bu baskı, sonuncusu Haziran 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ve on binlerce kişinin katıldığı onur yürüyüşüne giderek artan katılımın gerçekleştiği ortamdan ne kadar uzaklaşıldığına işaret ediyor. Etkinliklere getirilen bu genel yasaklar yalnızca örgütlerin varlığını tehdit etmekle kalmıyor; aynı zamanda yaygın homofobi ve transfobiye karşı atılan olumlu adımların da gerilemesine neden oluyor.

Bu yasak son bulmalı ve aşk kazanmalı! Ankara valisine yazın , destek verin ve barışçıl toplanma özgürlüğünü savunun!

Daha önce başardık!

ODTÜ Onur Yürüyüşü'nün yasağa rağmen güven içinde yapılabilmesi için Uluslararası Af Örgütü 4 Mayıs 2018'te küresel acil eylem çağrısı yapmıştı ve yürüyüş 11 Mayıs'ta öğrencilerin kararlılığı sayesinde gerçekleşmişti. Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine getirilen genel yasağa meydan okumuşlardı ve barışçıl Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmişlerdi.

Ankara’daki üniversite öğrencileri, yetkililere ve ülkedeki tüm LGBTİ+ hakları destekçilerine çok önemli bir mesaj iletmişti:

“Yasağa direnebilmemiz ve ilerleyebilmemiz, tüm dünyadan Uluslararası Af Örgütü aktivistlerinin sağladığı uluslararası destek ve dayanışma sayesinde oldu. Desteğiniz olmadan daha ileri gidemezdik.”

Ankara Valisi’ne yasağın kaldırılması ve tüm LGBTİ+ etkinliklerine izin verilmesi talebini dile getiren dilekçemizi imzalayın. Yeniden başaralım, bu temelsiz yasak son bulsun !

SONA ERDİ
2530 İMZA
Eylemi Paylaş:
k 11 2