Ankara’daki tüm LGBTİ etkinliklerine getirilen yasak kaldırılmalıdır

11 Mayıs’ta yüzlerce üniversite öğrencisi cesurca davrandı. Ankara’daki LGBTİ etkinliklerine getirilen genel yasağa meydan okudular ve barışçıl Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdiler. Ankara yetkililerinin şehirde uygulamayı sürdürdükleri yasağı kaldırmasının zamanı geldi..

Ankara’daki üniversite öğrencileri, yetkililere ve ülkedeki tüm LGBTİ hakları destekçilerine çok önemli bir mesaj iletti.

LGBTİ öğrenci grubundan bir öğrenci şunları ifade etti:

 “Yasağa direnebilmemiz ve ilerleyebilmemiz, tüm dünyadan Uluslararası Af Örgütü aktivistlerinin sağladığı uluslararası destek ve dayanışma sayesinde oldu. Desteğiniz olmadan daha ileri gidemezdik.”

Desteğimiz sürüyor. Şehirde uygulanan yasağa son verilmelidir. Türkiye’deki LGBTİ’lere destek verin ve Ankara valisine yasağın kaldırılması ve tüm LGBTİ etkinliklerine izin verilmesi talebini dile getiren e-postalar gönderin.

Dayanışma içinde olduğunuzu gösterin ve aşkı kutlamaya devam etmeleri için Ankara’daki LGBTİ’lere destek verin!

EK BİLGİ

Ankara Valiliğinin 18 Kasım 2017’de Ankara’daki tüm LGBTİ etkinliklerine getirdiği süresi belirsiz genel yasak hala yürürlükte. Bu yasak, Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden beri ülkede süregelen olağanüstü halin bir parçası olarak ilan edildi. Ankara’daki LGBTİ örgütleri ve aktivistleri, daha önce canlı ve giderek büyüyen bir hareketi neredeyse görünmez olmaya zorlayan yasağın yıkıcı etkilerinden bahsediyor.

ODTÜ Onur Yürüyüşü'nün yasağa rağmen güven içinde yapılabilmesi için Uluslararası Af Örgütü 4 Mayıs 2018'te küresel acil eylem çağrısı yapmıştı ve yürüyüş 11 Mayıs'ta öğrencilerin kararlılığı sayesinde gerçekleşmişti.

 

SONA ERDİ
960 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2