Reyhaneh Jabbari'nin İnfazını Derhal Durdurun!

Reyhaneh Jabbari, kendisine tecavüz etmeye çalışan bir adamı öldürdüğü iddiasıyla Tahran’ın batısındaki bir cezaevinde her an infaz edilebilir.

26 yaşındaki Reyhaneh Jabbari, 2007 yılında İran İstihbarat Bakanlığı’nın eski bir çalışanı olan Morteza Abdolali Sarbandi’yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı. Avukatı ve ailesi ile görüştürülmeden iki ay boyunca tek kişilik bir hücrede tutuldu ve kötü muameleye maruz kaldığını söyledi. Uluslararası Af Örgütü'nün edindiği bilgilere göre, yürütülen soruşturma sonucunda, Reyhaneh Jabbari kendisine tecavüz etmeye çalıştığını iddia ettiği Sarbandi’yi bir kez sırtından bıçakladığını itiraf ediyor. Jabbari ayrıca, Sarbandi’nin ölümünde evde bulunan üçüncü bir kişinin rolünün olduğunu iddia ediyor. Bu iddialar ispatlanırsa Jabbari temize çıkacak fakat Uluslararası Af Örgütü, Morteza Abdolali Sarbandi'nin İstihbarat Bakanlığı'yle bağlantısı nedeniyle soruşturmanın tarafsızlığının etkilenmiş olabileceğine ve iddiaların etkin bir şekilde soruşturulmadığına inanıyor.

Jabbari, 2009 yılında Tahran’daki bir ceza mahkemesi tarafından kısasa kısas kanunuyla ölüme mahkum edildi. Aynı yıl ölüm cezası Yüce Divan tarafından onaylandı. 2014 Mart ayında ailesine cezanın uygulanmak üzere olduğu söylendi. İran kanunlarına göre, sanığın avukatı infazın gerçekleştirilmesinden 48 saat önce bilgilendirilmelidir. Kısasa kısas uygulamalarında İran dini liderinin özel veya genel affı söz konusu değildir.

Uluslararası Af Örgütü suçun niteliğine ve koşullarına; suç, masumiyet veya bireyin diğer özelliklerine veya devletin infazı gerçekleştirmek için kullandığı yöntemlere bakmaksızın istisnasız her durumda ölüm cezasına karşı çıkar; çünkü ölüm cezası Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi’nde bildirilen yaşama hakkını ihlal etmekte ve son derece acımasız, insaniyetsiz ve aşağılayıcı bir cezalandırmadır.

Yetkililere ölüm cezasının yaşam hakkı ihlali olduğunu hatırlatıyor ve yetkilileri, Reyhaneh Jabbari’nin infazını derhal durdurmaya çağırıyoruz. 

Dilekçeyi imzalayarak destek verebilirsiniz.

Ayrıca Farsça, Arapça, İngilizce veya kendi dilinizde yetkililere yazabilirsiniz. Kendi yazdığınız mektupları aşağıdaki adreslere hemen gönderebilirsiniz. 

İran İslam Cumhuriyeti Dini Lideri

Ayetollah Sayed ‘Ali Khamenei

The Office of the Supreme Leader

Islamic Republic Street – End of Shahid

KeshvarDoust Street,

Tehran, Islamic Republic of Iran

Twitter: @khamenei_ir

Eposta: [email protected]

Yargı Gücü Başkanı

Ayatollah Sadegh Larijani

c/o Public Relations Office

Number 4, 2 Azizi Street intersection

Tehran, Islamic Republic of Iran

 

 

SONA ERDİ
1500 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2