Rus İnsan Hakları Savunucusu Tehlikede

İnsan hakları savunucusu Valentina Cherevatenko 24 Haziran'da "yabancı ajanlar kanunu" uyarınca şüpheli kişi ilan edildiği bilgisini aldı. Cherevatenko iki yıla kadar hapis cezasına mahkum edilebilir.

Rusya yetkililerini "yabancı ajanlar kanununu" ihlal etmekten Valentina Cherevatenko'ya açılan cezai dava işlemlerini ve kendisine yönelik tacizleri derhal durdurmaya çağırıyoruz.

24 Haziran'da Rusya'nın önde gelen insan hakları savunucularından "Don Birliği Kadınları" adlı bir Rus sivil toplum örgütünün kurucusu ve başkanı Valentina Cherevatenko'ya Güneybatı Rusya'nın Rostov Oblast bölgesinin Novocherkassk şehrindeki sivil toplum örgütüne yönelik gerçekleştirilen arama sırasında Ceza Kanunu Madde 330.1 uyarınca şüpheli ilan edildiği bilgisi verildi. İlgili madde "yabancı ajan işlevi gören sivil toplum örgütleri hakkında kanunun yükümlülüklerinden sistematik bir şekilde kaçınmayı" suç sayıyor ve iki yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Madde 330.1 Rus Ceza Kanunu'na, Rusya menşeli STK'ların yabancı fon almaları ve muğlak bir şekilde tanımlanan "siyasi aktiviteler" gerçekleştirmeleri durumunda "yabancı ajan işlevi gören örgütler" olarak kayıt olmasını zorunlu kılan, "yabancı ajan" olarak ilan edilen STK'ları tüm malzemelerine bu etiketi koymakla yükümlü tutan ve ilave raporlamalar yapmak zorunda bırakan "yabancı ajanlar kanunu"nun bir parçası.

2012 yılında "yabancı ajanlar kanununun" yürürlüğe girmesinden bu yana çok sayıda STK, yetkililer tarafından önceden bildirilmeksizin gerçekleştirilen denetlemelere maruz kalıyor ve zorlu adli kovuşturmalara uğruyor. Yüzden fazla STK yabancı ajan olarak kaydedilmiş bulunuyor. Cherevatenko yabancı ajanlar kanunu uyarınca cezai kovuşturmaya uğrayan ilk STK yöneticisi ve vakasının emsal olarak kabul edilmesi büyük tehlike yaratabilir.

Valentina Cherevatenko ve Don Birliği Kadınları'nın diğer üyeleri insan hakları çalışmaları ve Rusya yetkilileri tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine yönelik açık eleştirileri nedeniyle uzun süredir tacizlere uğruyor. Şüpheli ilan edilmesi Cherevatenko'nın 6 Mayıs'ta ve 10 Mayıs'ta, "geniş kamuoyu etkisi yaratan suçları" soruşturan ilgili komite genel müdürlüğü tarafından mahkemeye çağrılmasının ardından gerçekleşti.

İmza kampanyamıza katılabilir ya da taleplerimizin yer aldığı mektupları 12 Ağustos 2016'ya kadar aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz:

Rostov Bölgesi Savcısı
Yuri Alekseevich Baranov
Prosecutor’s Office of Rostov Region
Per.Khalturinskiy, 101
Rostov-on-Don 344011
Russian Federation
Faks: +7 863 210 5599 8

Rostov Bölgesi Soruşturma Müdürlüğü
Yuri Vasilievich Popov
Investigative Committee
Ul. Moskovskaya, 51/15
344002 Rostov-on-Don,
Russian Federation
Faks: +7 863 227 0193

 

UA 121/16 Endeks: EUR 46/4075/2016 Tarih: 20 Mayıs 2016

Eylemi Paylaş:
11 2