Rusya, LGBTİ Aktivisti Elena Klimova'yı Rahat Bırakmalı!

LGBTİ gençleri desteklemeyi amaçlayan internet sitesi “Çocuklar 404”ün (Children 404) kurucusu gazeteci Elena Klimova, 23 Ocak'ta “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propagandasını” yapmaktan suçlu bulundu ve para cezasına mahkum edildi. Elena'nın temyiz başvurusunun ardından üst mahkeme usülsüzlük gerekçesiyle davayı 25 Mart'ta alt mahkemeye geri gönderdi. 

Çocuklar 404 ise kapatılma tehlikesi altında.

Rusya yetkililerini, Çocuklar 404 sitesi ile bağlantılı olarak Elena Klimova hakkında başlatılan soruşturmalara derhal son vermeye, “eşcinsellik propagandası yasası”nı değiştirmeye ve Çocuklar 404 sitesinin kapatılmamasını güvence altına almaya çağırıyoruz.

Siz de dilekçeyi imzalayarak ve kampanyamızı yaygınlaştırarak destek verebilirsiniz.

 

EK BİLGİ

St Petersburg parlamento üyesi ve LGBTİ hakları karşıtı Vitaliy Milonov’un Elena Klimova’nın “eşcinsellik propagandası” suçundan yargılanması ve Çocuklar 404 sitesinin kapatılması için yaptığı başarısız girişimden neredeyse bir yıl sonra, Moskova Roskomnadzor Departmanı (resmi medya gözlemcisi) Elena hakkında yeni bir soruşturma başlattı. Gözlemci, Kasım 2014 tarihinde, Çocuklar 404 hakkında 130 şikayet mektubu aldıklarını ve sitede yayımlanan bilgilerin “çocuklar üzerinde eşcinsellerin cesur, güçlü, kendine güvenli ve kendine saygısı olan bir insan olduğu algısı oluşturabildiğini” ve bunun da “geleneksel olmayan cinsel ilişkiye karşı olumlu bir yaklaşım” yaratabileceğini iddia ederek Mahkeme’ye başvurdu. İddialarını güçlendirmek için, hükümet destekçisi gençlik hareketi Young Guard (Molodaia Gvardia) tarafından yürütülen Mediagvardia projesinin liderinden aldığı “tanık ifadesi”ni sundu. Mediagvardia üyeleri, hukuka aykırı gördükleri internet sitelerini ve sosyal iletişim ağlarındaki grupları tespit etmek ve bu sitelerin kapatılması için bunları Roskomnadzor’a ve Savcılık’a bildirmekle görevli.

Roskomnazdor’un Elena Klimova ve Çocuklar 404’e karşı açtığı dava, 23 Ocak’ta Nizhnii Taghil şehrindeki Dzerzhinsky Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Hakim, Elena Klimova’nın hasta olduğu için duruşmaya katılamayan avukatına rağmen duruşmayı ertelemeyi reddetti ve Elena’nın adil yargılanma hakkını ihlal etti. Hakim ayrıca Elena Klimova’nın Çocuklar 404 sitesinin içeriğine dair alternatif bilirkişi raporu talebini de yeni bir bilirkişi raporunun Elena için bir fark yaratmayacağını söyleyerek reddetti. Elena Klimova “çocuklar arasında geleneksel olmayan cinsel ilişki propagandası yapmak”tan suçlu bulundu ve Klimavo’ya 50.000 ruble (yaklaşık 740 Amerikan Doları) para cezası verildi. Elena, kararı temyiz etmeyi planlıyor. Bu sırada Mediagvardia, kendine zarar verme ve intihar etme riski olanlar da dahil, binlerce LGBTİ genci desteklemek için çok önemli bir kaynak haline gelen Çocuklar 404 sitesinin kapatılması için uğraşıyor.

 

UA: 25/15 Endeks: EUR 46/1332/2015 Çıkış Tarihi: 27 Mart 2015

Eylemi Paylaş:
11 2