Şair Abdirahman İbrahim Adan, reform çağrısı yaptığı şiiri yüzünden gözaltında

Somalilandli şair Abdirahman İbrahim Adan 12 Ocak’tan beri gözaltında tutuluyor. Abdirahman, Somaliland hükümetine cezaevleri ve ceza adalet sisteminde değişiklik yapma çağrısında bulunduğu bir şiiri okuduktan bir gün sonra gözaltına alındı.

Abdirahman, 11 Ocak’ta Hargeisa’daki Mansoor Otel’de okuduğu bir şiirle ilgili olarak 12 Ocak’ta Hargeisa’da gözaltına alındı. Okuduğu şiirde polis şiddeti, keyfi gözaltılar ve mahkumlara yönelik aşağılayıcı muamele gibi Somaliland’de karşılaşılan sorunlara dikkat çekiyordu. Bunun yanı sıra şiir, Somaliland hükümetine cezaevleri ve ceza adalet sisteminde değişiklik yapma çağrısında bulunuyordu.

Abdirahman’ın herhangi bir izin belgesi olmaksızın gözaltına alınması keyfidir ve bu nedenle Somaliland Anayasası’nın 25(2) Maddesinin ihlalidir. İlgili madde gereğince polis, bir kişiyi gözaltına almadan ve tutuklamadan önce bir hakimden izin belgesi almalıdır. Mevcut durumda Hargeisa Merkez Cezaevinde tutulan Abdirahman halen mahkemeye çıkarılmadı ve kendisine resmi olarak suçlama yöneltilmedi.

Hemen Somaliland hükümetine yaz! 

İfade özgürlüğü hakkını kullandığı için gözaltına alınan Abdirahman İbrahim Adan'ın keyfi gözlatına derhal ve koşulsuz son verilmesi çağrısında bulun.

Ek Bilgi

6 erkek, 4 kız kardeşi olan Abdirahman 30 yaşında. Hargeisa’daki Gol Jano mahallesinde doğdu, Sheynile Okulu’nda okudu ve liseyi bitirdikten sonra Birleşik Krallık’a gitti.

Abdirahman şiir yazmayı meslek edinmiş bir şairdir. Toplantılarda, evlilik törenlerinde ve insanların bir araya geldiği diğer toplantılarda toplumla ilgili şiirler okur. Şiirlerinde çoğunlukla halkın karşılaştığı sorunları ele alır.

Somaliland hükümeti, mevcut hükümetin göreve başlamasından bu yana muhalefeti sınırlandırma çabalarını artırdı. Hükümet şairleri, gazetecileri ve kendisine karşı olarak algıladığı herkesi hedef almayı sürdürüyor. Ayrıca, kamuoyuna açık bir şekilde Somali ile birleşme yanlısı olduğu varsayılan herkes hükümetin hedefi oluyor.

SONA ERDİ
301 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2