Saman Nasim Yeniden Yargılanıyor

17 yaşındayken işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle adil olmayan bir yargılama sonucunda ölüm cezasına mahkum edilen ve 5 ay boyunca "kayıp" olan Saman Nasim Urmiye Cezaevi'ne transfer edildi. Nasim Urmiye Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanacak.

İran yetkililerinden Nasim'in ölüm cezasına başvurulmadan uluslararası adil yargılanma standartlarına uygun bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz.

Saman Nasim, devlete karşı silahlanma ve silahlı terör örgütüne üye olma suçlarından dolayı tutuklandığında 17 yaşındaydı. İşkence ve kötü muamele ile "itiraf"a zorlandı ve ölüm cezasına mahkum edildi.

19 Şubat 2015'te infaz edilmesi kararlaştırılan Saman Nasim, Uluslararası Af Örgütü'nün de dahil olduğu geniş çaptaki uluslararası protestolar karşısında İran yetkilileri tarafından bilinmeyen bir yere transfer edildi, ailesi ve avukatlarıyla iletişimi engellendi. Nasim'in bu süre zarfında hayatta olup olmadığı dahi bilinmiyordu. 13 Temmuz 2015'te Saman'ın hayatta olduğu ve Zancan Cezaevi'nde tutulduğu ortaya çıktı. Ayrıca İran Yüksek Mahkemesi, Saman Nasim'in yargı denetimi başvurusuna olumlu yanıt verdi ve Nasim'in mahkumiyetini ve verilen ölüm cezası kararını bozarak yeniden yargılanmasına karar verdi.

Nasim 19 Eylül 2015'te Zancan Cezaevi'nden Urmiye Cezaevi'ne transfer edildi. Ölüm cezasına mahkum edilmesine sebep olan suçun işlenmesi sırasında zihinsel olgunluğa erişip erişmediğine dair psikolojik bir teste tutulacak ve bu testin sonuçları Urmiye Ceza Mahkemesi'nde görülecek yeniden yargılanma sürecinde kullanılacak.

Nasim, Nisan 2013'te Mahabad’da bulunan ceza mahkemesi tarafından Kürt silahlı muhalif grubu Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi olduğu için “Allah’a düşmanlık” (moharebeh) ve “dünyada ahlaksızlık" (ifsad fil-arz) ve İran Devrim Muhafızları'na karşı silahlı eylemde bulunma suçlarından ölüm cezasına mahkum edilmişti.

Şubat 2015'ten Nasim'in hayatta olduğunun öğrenildiği 13 Temmuz 2015'e kadar Türkiye'den binlerce, dünyadan yüz binlerce kişi, İran yetkililerine, Saman'ın nerede olduğunun açıklanması, infazının durdurulması ve adil ve ölüm cezası ile sonuçlanmayacak bir şekilde yeniden yargılanması çağrısında bulundu. 

İmza kampanyamıza katılabilir ya da taleplerimizin yer aldığı mektupları 16 Kasım tarihine kadar aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz. 

İslam Cunhuriyeti Dini Lideri

Ayetullah Ali Hamaney

The Office of the Supreme Leader

Islamic Republic Street - End of Shahid Keshvar Doust Street

Tehran, Islamic Republic of Iran

Eposta: [email protected]

Twitter: @khamenei_ir 

Yargı Erki Başkanı 

Ayetullah Sadık Larcani

c/o Public Relations Office

Number 4, Deadend of 1 Azizi

Above Pasteur Intersection

Vali Asr Street

Tehran, Islamic Republic of Iran

Eposta: [email protected]

 

UA: 234/14 Endeks: MDE 13/2585/2015 Çıkış Tarihi: 5 Ekim 2015

Eylemi Paylaş:
11 2