Savaş karşıtı eylem yapan öğrenciler tutuklandı

SAVAŞ KARŞITI EYLEM YAPAN ÖĞRENCİLER TUTUKLU YARGILANMAK ÜZERE CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

İstanbul’da üç ayrı mahkeme, Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan en az 10 öğrenciyi “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklayarak cezaevine gönderdi, diğer 7 öğrenciyi ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.  Öğrenciler 19 Mart’ta Türkiye’nin kuzey Suriye’de Afrin’e yönelik yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl bir eylem yapmıştı. Öğrenciler derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan 17 öğrenci, Türkiye’nin kuzey Suriye’de Afrin’e yönelik yürüttüğü askeri operasyonu protesto etmeleri sebebiyle,  bazıları iki haftaya varan sürelerle olmak üzere, polis tarafından gözaltında tutuldu. Gözaltında tutulan öğrenciler daha sonra 3 Nisan ve 5 Nisan tarihlerinde İstanbul’daki üç ayrı Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Savcılık, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla öğrencilerin tutuklu yargılanmasını talep etti. Bu suç için beş yıla kadar hapis cezası ön görülüyor.

3 Nisan’da savcılığın 17 öğrenciden yedisinin tutuklu yargılanması talebini değerlendiren İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, dört öğrencinin tutuklu yargılanmasına karar verdi. Kararın gerekçesinde “kamera görüntülerinde öğrencilerin slogan attıklarını düşündürten bir şekilde ağızlarının açık olduğu ve görüntülerin üzerlerinde ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Okulumuzda ÖSO’cu istemiyoruz,’ ‘Faşizme karşı omuz omuza’ ve ‘Saray savaş, halklar barış istiyor’ sloganlarının yazılı olduğu afişleri de kapsayan bir eyleme aktif ve aralıksız olarak katıldıklarını gösterdiği” ifade edildi. Sekiz öğrencinin davasına bakan İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, ‘afiş taşıdıkları ve slogan attıkları’ gerekçesiyle beş öğrencinin tutuklu yargılanmasına karar verdi. İki mahkeme, diğer altı öğrenciyi orada olmalarına rağmen eyleme aktif bir şekilde katılmadıklarını gösteren fotoğraflara atıfta bulunarak adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. 5 Nisan’da İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği ise 3 ve 4 Nisan’da gözaltına alınan iki öğrencinin tutuklu yargılanmasına, diğer bir öğrencinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Tutuklu yargılanan 10 öğrencinin isimleri şöyle: Deniz Yılmaz, Yusuf Noyan Öztürk, Agah Suat Atay, Berke Aydoğan, Şükran Yaren Tuncer, Zülküf İbrahim Erkol, Esen Deniz Üstündağ, Sevde Öztürk, Kübra Sağır ve Tevger Uzay Tulay. İbrahim Musab Çurabaz, Hamza Dinçer, Kültigin Demirlioğlu, Ali İmran Şirin, Denizhan Eren, Mustafa Ada Kök ve Emir Eray Karabıyık ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılan öğrenciler..

Eyleme katılan öğrenciler hem iç hukuk hem de uluslararası hukukun güvencesi altında olan ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarını kullandılar.

EK BİLGİ

22 Mart ile 4 Nisan tarihleri arasında İstanbul’daki Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan 17 öğrenci, 19 Mart’ta üniversite kampüsünde Türkiye’nin kuzey Suriye’de Afrin’e yönelik yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl bir eylem yaptıktan sonra “terör örgütü propagandası yapmak” ile suçlandı ve polis tarafından gözaltına alındı.

23 Mart’ta eyleme tepki gösteren ve ilk gözaltılar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu terörist öğrencileri kamera çekimlerinden bulup, çıkarıp, onlara da gereğini yapacağız. Bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın da çok daha dikkatli olması gerekir. Eğer bu üniversitelerimizdeki hocalarımızın bu öğrencilerle iltisaklı olduğunu belirlediğimiz anda onlarla ilgili de gereğini yaparız” demişti. 24 Mart’ta bir kez daha gözaltına alınan öğrencilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O komünist öğrencilere, terörist vatan hainlerine üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı..

İfade özgürlüğü hakkı, Türkiye’nin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesinin 19. Maddesi ile güvence altındadır. Uluslararası insan hakları hukuku ifade özgürlüğüne yönelik belirli sınırlandırmalara izin verse de bu sınırlandırmalar üç bölümden oluşan sıkı bir testten geçmelidir: Sınırlamalar yasalarda yer almalı; ulusal güvenlik, kamu düzeni veya başkalarının haklarına ya da itibarına saygı gösterilmesi gibi özel olarak belirlenmiş amaçlarla sınırlandırılmalı ve izin verilen bu amaçlardan herhangi birine ulaşmak için gerekli ve orantılı olmalıdır.

Gözaltına alınan öğrenciler: Deniz Yılmaz (e), Yusuf Noyan Öztürk (e), Agah Suat Atay (e), Berke Aydoğan (e), Şükran Yaren Tuncer (k), Zülküf İbrahim Erkol (e), Esen Deniz Üstündağ (k), Sevde Öztürk (k), Kübra Sağır (k), Tevger Uzay Tulay (e). Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan öğrenciler: İbrahim Musab Çurabaz (e), Hamza Dinçer (e), Kültigin Demirlioğlu (e), Ali İmran Şirin (e), Denizhan Eren (e), Mustafa Ada Kök (e), Emir Eray Karabıyık (e)

Toplumsal cinsiyet e/k: hepsi

Acil eylem hakkında daha fazla bilgi almak için bkz. UA: 66/18 Index: EUR 44/8188/2018 Oluşturulma Tarihi: 6 Nisan 2018

SONA ERDİ
670 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2