Sendikacı Sınırdışı Edilme Riski Altında

17 ve 19 Mart 2011 tarihlerinde, Kore Göçmenlik Bürosu, Seoul-Gyeonggi-Incheon Göçmenleri Sendikası’nın (MTU) başkanı Michel Catuira'nın vize başvurusunu reddetti. Mahkemenin onun sınır dışı edilmemesi yönünde geçici tedbir mahiyetinde kararına rağmen Kore Göçmenlik Bürosu’na karşı açtığı temyiz davası sonuçlanmadan, Michel Catuira Güney Kore’den sınır dışı edilme riski altında.

Kore Göçmenlik Bürosu 17 Mart günü Michel Catuira'nın vizesinin uzatılması talebini reddetti. 29 Mart günü, Michel Catiura'nın, çoğunlukla ülkede, yasal kovuşturmalarda mevcut bulunmak gibi özel durumlar dolayısıyla geçici olarak ikamet etmek zorunda olan kişilere verilen G-1 tipi vize için yaptığı başvurusunu reddetti. Vizesi olmadan, Michel Catuira'nın temyiz davası sonuçlanmadan önce sınırdışı edilme riski var. Göçmenlik Bürosu'nun G-1 vizesini vermeyi reddetmesi, Michel Catuira'nın adil yargılanma hakkını da kapsayan usule göre yargılanma hakkının fiilen inkar edilmesidir.

2 Mart günü, Seoul 12. İdare Mahkemesi, Catuira'nın Kore'den sınırdışı edilmesini önleyen geçici tedbir mahiyetinde karar verdi. Ancak, bu karara rağmen, Göçmenlik Bürosu Michel Catiura'ya 31 Mart itibari ile ülkeyi terk etmesini, aksi halde sınırdışı edileceğini bildirdi.

İdari Mahkeme’de, Michel Catuira’nın ve Göçmenlik Bürosu yetkililerinin ifade vereceği temyiz davasının Nisan ayı sonuna doğru görüleceği düşünülüyor. Güney Kore'de hukuki süreç bir aydan bir yıla kadar uzayabileceğinden, bu sürecin ne kadar devam edeceği bilinmiyor. 

Michel Catiura, 38 yaşında bir Filipin vatandaşı, Temmuz 2010'dan beri yetkililer tarafından taciz ediliyor. Güney Kore hükümeti, MTU'nun meşruluğunu tanımayı reddediyor ve 2005 yılında kurulduğundan beri kurumun liderlerini baskı altına almaya çalışıyor.

LÜTFEN DERHAL İNGİLİZCE, KORECE VEYA KENDİ DİLİNİZDE YAZIN:

- Michel Catuira’nın temyiz davası sonuçlana kadar, sınırdışı kararını durduran geçici tedbir kararına saygı duyulması;

- Derhal göçmen işçilerin sendikalarda aktif bir şekilde yer almalarını engelleyen ya da caydıran bütün uygulamaların durdurulması için;

- Uluslararası ve ulusal hukuka uygun olarak Güney Kore’de yasal sendikal hakları tanınarak, göçmen işçilerin Seoul-Gyyeonggi-Incheon Göçmenleri Sendikası’nda (MTU) yer almalarını engelleyen bütün engellerin derhal kaldırılması için çağrıda bulunun.

EK BİLGİ

Michel Catuira Şubat 2006'dan beri Güney Kore'de İstihdam İzin Sistemi (EPS) altında kanuni göçmen işçi statüsüne sahip olarak Seoul'da bir ayakkabı fabrikasında çalışıyordu. Temmuz 2009'da Seoul-Gyyeonggi-Incheon Göçmenleri Sendikası'nın (MTU) başkanı oldu.

Temmuz 2010'da, İş ve İstihdam Bakanlığı Michel Catiura'yı ve işverenini hatalı iş ilişkisi şüphesiyle görüşmeye çağırdı. Bakanlık, göçmenlik veya iş yasasının ihlaline dair kovuşturma gerektirecek bir ihlal bulamadı ancak Caturai'nın işyeri olan ayakkabı fabrikasının iş yoğunluğunun azlığını fark etti. İstihdam izin Sistemi'nin asıl amacı işçi sıkıntısı yaşayan şirketlere yabancı emek sağlamak olduğundan,  Bakanlık işverene, Catuira için iş yeri değişikliği formu doldurmalarını öneren bir bildiri gönderdi.

Kasım 2010’da, “şimdiki görev performansı ile bağlantılı olarak ve işyeri değişikliği başvurusu süresince Göç Kontrolü Kanunu’nun ihlali şüphesi” sebebiyle, Michel Catuira Kore Göçmenlik Bürosu’nun soruşma ekibince ifadeye çağırıldı. Soruşturma sonucunda Catuira'nın ayakkabı fabrikasında çalışmadığı sonucuna varildi; bu sebepten dolayı Göç Kontrolü Kanunu’nun 89. Maddesinin 1. Fıkrasına göre çalışma vizesinin 'hileli' olduğunu kanaatine varıldı. 10 Şubat'ta, göçmenlik bürosu yetkilileri, vizesini iptal etti ve 14 Şubat’ta Catuira'ya, 7 Mart’a kadar Güney Kore’yi terk etmesi gerektiği bildirildi.

Güney Kore hükümeti, 2005 yılında kurulduğundan beri MTU’nun birçok liderini tutukladı ve sınırdışı etti. Bu uygulamaların ayrımcı doğası, yetkililerin MTU'nun yasal sendikal faaliyetlerini yürütmesini engellemeyi çalıştığını gösteriyor.

Uluslararası Af Örgütü, bunun Güney Kore yetkililerinin MTU'nun aktivitelerini yasaklama ve göçmen işçilerin toplantı özgürlüğü hakkini, özellikle sendikal örgütlenme hakkını tehdit etmeye yönelik son teşebbüsü olduğunu düşünüyor. Bağımsız örgütlenme, toplu sözleşme ve toplu eylem hakları, Güney Kore Anayasası tarafından güvence altına alınmıştır ve göçmen işçiler de dahil, istisnasız herkes içindir.

 

UA 34/11

Eylemi Paylaş:
11 2