Serbest Bırakılan María Teresa Rivera Tekrar Yargılanma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Salvadorlu María Teresa Rivera hamilelikle ilişkili suçlamalarla dört yıl boyunca tutulduğu cezaevinden yakın zamanda serbest bırakıldı ancak savcının Rivera'nın serbest bırakılması kararına karşı temyize gitmesi durumunda tekrar yargılanabilir.

33 yaşındaki María Teresa Rivera 2011 yılında tutuklandı ve bebeğini düşürmesi sebebiyle "ağırlaştırılmış cinayet"ten 40 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 20 Mayıs 2016'da bir hakim hakkındaki suçlamaları doğrulayacak yeterli kanıt olmadığından Rivera'nın serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak aynı gün başsavcılık bir basın açıklaması yayımlayarak mahkemenin kararını temyize götüreceğini açıkladı.  
Başsavcıyı María Teresa Rivera'nın serbest bırakılması kararına karşı temyiz başvurusunda bulunmamaya çağırıyoruz.

Kasım 2011'de bir sabah eşinin annesi Rivera'yı yerde baygın ve kanlar içinde buldu. Kanaması devam ederken, bir sağlık çalışan Rivera'yı "kürtaj yaptığına dair işaretler" olduğu iddiasıyla polise şikayet etti. Polis Rivera'yı hastane yatağında gözaltına aldı ve kelepçeledi.

Davası sırasında mahkeme Rivera'nın hamile olduğunu bilemeyeceğinin imkansız olduğuna karar verdi. Kanıt olarak ise Rivera'nın yöneticilerinden birinin Rivera'nın kendisini Ocak 2011'de hamile olduğunu bildirdiği yönündeki ifadesini kabul etti. Eğer bu ifade doğru olsaydı Rivera tutuklandığı sırada 11 aylık hamile olacaktı.
Kasım 2015'te El Salvador'un İnsan Hakları Ombudsmanlığı yetkililerin Rivera'nın eşitlik ve ayrımcılığa uğramama hakkına saygı duymadığını, masumiyet karinesi ilkesini ihlal ettiğini ve Rivera'nın suçluluğunu kanıtlayamadığını açıkladı.

İmza kampanyamıza katılabilir ya da Türkçe, İngilizce veya İspanyolca dilinde taleplerimizin yer aldığı mektupları 17 Haziran 2016'ya kadar aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz:
 

Başsavcı
Fiscal General de la República
Mr. Douglas Meléndez
Eposta: [email protected]
Faks: +503 2207-3586
Twitter: @PrensaFgr
Facebook: http://www.facebook.com/Fiscalia-General-de-la-República-de-El-Salvador-222738404531021/?fref=ts

EK BİLGİ

1998 yılı El Salvador'da kadın hakları için bir dönüm noktasıydı. Dünya genelinde birçok ülke kısıtlayıcı kürtaj kanunlarını kaldırmaya veya değiştirmeye yönelik adım atarken El Salvador tam tersi yönde bir hamle yaptı ve kürtajı tamamen yasakladı. Daha önce belirli koşullarda, örneğin kadının hayatı tehlikedeyse, hamilelik tecavüz sonucuysa, fetüste ciddi boyutta sağlık bozukluğu varsa, kürtaja izin veren kanunlar değiştirildi. Ve o zamandan bu yana kürtaj istisnasız her durumda suç kabul edildi.

El Salvador yasaları sadece hamileliğini sonlandırmaya çalışan tüm kadınları suçlu haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda düşük yapan ya da diğer ciddi sorunlar yaşayan ve tıbbi yardıma erişmeye çalışmayan kadınlar hakkında da suçlayıcı bir yaklaşıma sebep oluyor. Sonuç olarak hamilelik sırasında sorunlar yaşayan kadınlar kürtaj suçlamasıyla yargılanıyor.

María Teresa Rivera yoksul ve dezavantajlı arka planlardan gelen ve adil olmayan yargılamalar sonucu hapis cezasına mahkum edilen en az 17 El Salvadorlu kadından biri. Hepsi hamilelikle ilgili saplık sorunlarını hastane dışında yaşadı ve kürtaj ile suçlandı ve 40 yıla kadar varan hapis cezalarına mahkum edildi.  


UA: 127/16 Endeks: AM 29/4106/2016 Çıkış Tarihi: 27 Mayıs 2016
 

 

Eylemi Paylaş:
11 2