Serbest Bırakılan Suriyeli Mülteciler Korunmalı

5 Ekim'de 106 Suriyeli mülteci Osmaniye Düziçi'ndeki kamptan serbest bırakıldı. Grupta, 15 Eylül'de Bodrum açıklarında kısmen batan tekneden kurtarılan ve 17 Eylül'den beri kampta tutulan 85 kişi bulunuyordu. Suriyeli mültecilere Türkiye'yi 16 gün içinde terk etmeleri söylendi.

İçişleri Bakanı'nı Suriyeli mültecilere, Türkiye'nin Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na uygun bir şekilde geçici koruma statüsü vermeye, mültecilerin zorla Suriye'ye gönderilmemelerini sağlamaya, kişilerin keyfi bir şekilde kamplarda tutulmamalarını sağlamaya, mülteci ve sığınmacıların özgürlük haklarını sınırlayan tüm önlemlerin istisnai olmasını ve kişisel değerlendirmelere dayandırılmasını sağlamaya çağırıyoruz.

106 mülteci ve sığınmacının olduğu gruptan bazı kişiler 5 Ekim'de Uluslararası Af Örgütü ile iletişime geçerek, içeriğini anlayamadıkları Türkçe bir belgeyi imzalamalarının ardından kamptan serbest bırakılacaklarını bildirdiler. Belgenin içeriği onlara çevrilmediğini ve belgenin bir kopyası verilmediğini belirttiler. Belgeyi imzalamalarının ardından Türkiye'yi 16 gün içinde terketmeleri gerektiğinin söylendiğini bildirdiler.

Suriyeli mültecilerin, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na göre kendilerine sağlanması gereken geçici koruma statüsü için kaydolmalarının mümkün olup olmadığı ya da yetkililerin, ülkeyi terk etmeleri kararını uygulamaya çalışıp çalışmayacakları henüz belirsiz.

8 Ekim 2015 itibariyle kampta bulunan Suriyeli bir mülteciden edinilen bilgiye göre çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 56 Suriyeli mülteci hala kampta bulunuyor. 5 Ekim'de serbest bırakılan 106 kişiyle benzer şartlarla serbest bırakılmayı bekliyorlar.

İmza kampanyamıza katılabilir ya da taleplerimizin yer aldığı mektupları 19 Kasım tarihine kadar aşağıdaki adreslere gönderebilirsiniz:

 

İçişleri Bakanı

Sayın Selami Altınok

İçişleri Bakanlığı Bakanlıklar Ankara

Faks: +90 312 425 85 09

Eposta: [email protected]

 

Kopyalarını: 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü

Sayın Atilla Toros

Genel Müdür

Lalegül Çamlıca Mahallesi 122. Sokak No:2/3 06370 Yenimahalle Ankara

Faks: +90 (0312) 419 33 70

E-posta: [email protected]

 

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı

Dr. Hikmet Tülen

Yüksel Caddesi No. 23, Kat 3, Yenişehir 06650 Ankara

Faks: +90 31 422 29 96

E-posta: [email protected] 

 

EK BİLGİ

Yaklaşık 150 Suriyeli mülteci 17 Eylül ve 5 Ekim tarihleri arasında Osmaniye'deki bir kampta tutuluyor ve Türkiye yetkilileri tarafından Suriye'ye geri gönderilme riski altında bulunuyordu. Iraklı mültecilerden oluşan daha küçük bir grup bir ay içinde Irak'a geri dönmeleri şartıyla kamptan salıverilmişti. Yunanistan'a yolculuk yapan mültecileri taşıyan teknenin 15 Eylül'de batması, aralarında çocukların da bulunduğu en az 22 mültecinin ölümüne neden olmuştu.

150 Suriyeli mülteci 15 Eylül'de Bodrum'dan Yunan adası Kos'a geçmeye çalışan, Suriye'den ve Irak'tan gelen 250 kişilik grubun bir parçasıydı. Mülteciler Türk sahil güvenliğinin sonradan batan teknelerine birkaç el ateş ettiğini bildirdi. Türk sahil güvenliği 249 mültecinin kurtarıldığını ve aralarında çocukların da bulunduğu 22 cenazeye ulaşıldığını teyit etti. Başlangıçta Bodrum veya çevresinde tutulan mültecilerin büyük bir bölümü 17 Eylül'de Osmaniye ilindeki Düziçi kampına sevk edildi. Mülteciler rızalarına aykırı olarak sevk edildi ve nereye sevk edildiklerine dair hiçbir bilgi almadı. Türkiye yetkililerinden Düziçi Kampı'nda korumaya ihtiyaç duyan kişilerin sayısı istendi ancak bugüne kadar yetkililerden bilgi alınamadı.

Kampta tutulan Suriyeli mültecilere göre yetkililer, insan hakları ihlallerinden sorumlu bulunan silahlı grupların kontrolü altındaki Bab el-Hava veya Bab el-Selam sınır kapılarını kullanarak Suriye'ye geri dönmeyi kabul etmedikleri takdirde kampta tutulacaklarını söyledi. Kamptaki mülteciler ayrıca, Iraklı mültecilerin büyük bir bölümünün bir ay içinde Irak'a geri dönmeleri şartıyla serbest bırakıldıklarını bildirdi. Mülteciler, kendilerine anlayamadıkları Türkçe belgeleri imzalamaları söylendiğini belirtti. Uluslararası Af Örgütü Irak'a geri dönen ve şu sıralar hayatından endişe ederek saklanan bir Iraklı mülteciyle görüştü.

Hem Suriye hem de Irak'ta devam eden silahlı çatışmalar nedeniyle, hiçbir mülteci grubu ciddi insan hakları ihlallerine uğrama riski altında bulunacakları ülkelerine zorunlu bir şekilde geri gönderilmemelidir. Bu 'geri göndermeme ilkesi' olarak bilinir.

Geri göndermeme ilkesi, Irak ve Suriye örneklerindeki gibi, silahlı çatışma nedeniyle genelleştirilmiş şiddet durumlarında uygulanır ve bütün devletler için bağlayıcıdır. Dahası, süresiz gözaltı tehdidiyle mültecileri kendi ülkelerine geri dönmeye zorlamak geri göndermeye tekabül etmektedir. Mültecileri terk edemeyecekleri bir kampta tutmak gözaltına tekabül etmektedir.

 

UA: 208/15 Endeks: EUR 44/2622/2015 Çıkış Tarihi: 8 Ekim 2015

Eylemi Paylaş:
11 2