Sınırdışı Edilmesi Halinde İşkenceye Maruz Kalma Riskiyle Karşı Karşıya

20 sene boyunca İspanya’da yaşayan Suriyeli Mohamed Zaher Asade, Suriye’ye sınırdışı edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Eğer geri gönderilirse, işkence ve kötü muameleye maruz kalma riski altında.

43 yaşındaki Mohamed Zaher Asade, İspanya’nın Granada şehrinde İspanyol olan hamile eşiyle ve iki yaşındaki çocuğuyla beraber yaşamaktadır. 30 Mart günü öğlen saat 1 gibi çocuğuyla beraber parka giderken kolluk kuvvetlerince gözaltına alınmıştır. Polisler daha sonra karısını karakoldan çocuğunu alması için çağırmışlardır. Daha sonra, Mohamed Zaher Asade’yi alıkonulduğu polis karakolundan Madrid’deki Alcuhe Yabancılar için Gözaltı Merkezi’ne (Centro de Internamiento para Extranjeros – CIE) transfer etmişlerdir.

Mohamed Zaher Asade, terörle ilgili bir suçtan dolayı sekiz sene cezaevinde kaldıktan sonra, Eylül 2010’da serbest bırakılmıştı. Ocak 2009’da, cezaevindeyken, Granada bulunan Ulusal Hükümet Temsilciliği (Subdelegado del Gobierno) tarafından kamu düzeni ve güvenliği gerekçe gösterilerek hakkında sınırdışı kararı verilmiştir. Bu sınırdışı kararına yönelik açılan temyiz davası halen devam etmektedir. Ama sınırdışı kararının mahkemenin vereceği karara kadar ertelenmesi için yapılan istek reddedilmiştir. Sınırdışı işlemi her an gerçekleşebilir. Uluslararası Af Örgütü’nün edindiği raporlara göre, 2010 yılında serbest bırakılmasının ardından Mohamed Zaher Asade ve akrabalarının İspanyol yetkililerince İspanya’yı terk etmeleri için sürekli olarak korkutulduğu ve tacize uğradığı belirtilmiştir.

Uluslararası Af Örgütü, Suriye’deki gözaltı ve sorgulama merkezlerinde yapılan işkence ve kötü muamele işlemlerini birçok kez belgelemiştir. “İslamcı” olduklarına inanılan, ya da terörist gruplar hakkında bilgisi olduğu düşünülen insanların, işkenceye ya da kötü muameleye maruz kalmaları, adil yargılanmama ve keyfi ve uzun süreli gözaltında bırakılma riskleri altındalar. Uluslararası Af Örgütü, doğrulanmayan bir habere göre Mohamed Zaher Asade’nin Suriye yerine Ürdün’e gönderilebileceği bilgisini almıştır. Uluslararası Af Örgütü, Ürdün’de İslamcı örgütlerle bağlantısı olan ve/veya militan örgütler hakkında bilgi sahibi olabileceği kişilere uygulanan işkence ve kötü muameleyi birçok kez belgelemiştir. Aynı zamanda, Ürdün’den Suriye’ye ve diğer ülkelere transfer edilen kişilerin işkence ve diğer kötü muamelelere maruz bırakıldıktan sonra gönderildiği biliniyor. Uluslararası Af Örgütü’nün yapmış olduğu araştırmaya göre kişilerin geri gönderildiklerinde işkence ve diğer kötü muamelelere maruz kalmamaları amacıyla yapılan devletler arasındaki iki taraflı antlaşmaların ya da diplomatik güvencelerin açıkça güvenilir olmadığı ve bu ihlallere karşı kişilere etkin bir koruma sağlanmadığı belirtilmiştir.

LÜTFEN DERHAL İSPANYOLCA YA DA KENDİ DİLİNİZDE MEKTUP YAZIN:

-  Mohamed Zaher Asade’nin sınırdışı kararının iptali için;

-  Suriye’ye ya da Ürdün’e geri gönderildiği takdirde işkence ve diğer kötü muamelelere maruz kalma riski endişelerinizi belirtmek;

-  Mohamed Zaher Asade’ye yapılan taciz ve korkutmalar hakkında yapılan haberlerin araştırılması için;

-  İspanya, 1951 Mülteci Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İşkenceye karşı Sözleşme’ye taraftır. Bu anlaşmaların verdiği yükümlülüklere göre, taraf devletlerin hiç kimseyi, kişinin yaşamı, fiziksel bütünlüğü ve özgürlüğünü tehdit eden işkence, kötü muamele, insanlık dışı aşağılayıcı ceza ve muameleye tabi tutulacağı tehlikesinde olduğuna dair haklı sebeplerin bulunduğu kanaatini uyandıran başka devlete geri göndermemesi, sınırdışı etmemesi veya iade etmemesi gerekmektedir. İspanya’yı bu yükümlülüğünü hatırlamak için çağrıda bulunun.

Ek Bilgi:

 

Mohamed Zaher Asade yaklaşık 20 seneden beri İspanya’da yaşamaktadır. Eşi ve çocuğu İspanyol vatandaşıdır.

2005 yılında, Mohamed Zaher Asade terörle ilgili bir suçtan ve özellikle Imad Eddin Barakat isimli bir terör örgütüne üyelikten dolayı Ulusal Mahkeme (Audiencia Nacional) tarafından 8 sene hapis cezasına mahkum edildi. Ancak, 11 Eylül 2001 terörist saldırılarına katıldığına dair suçlamalardan aklandı. Mohamed Needl isimli başka bir Suriyeli vatandaşı hüküm giydi ve o da geri gönderilme riski altındadır.

Ocak 2009’da, İspanyol hükümeti kamu düzeni ve güvenliği gerekçe göstererek Mohamed Zaher Asade için sınırdışı kararı verdi.

Ekim 2010’da, Mohamed Zaher Asade’nin serbest kalmasından hemen sonra, Uluslararası Af Örgütü İspanya İçişleri Bakanlığı’na Mohamed Zaher Asade’nin geri gönderilmesi durumda yaşamının ve fiziksel bütünlüğünün risk altına girebileceği endişesini belirtmiş ve bu kararın, 1951 Mülteci Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İşkenceye karşı Sözleşme’ye göre kabul etmiş olduğu İspanya’nın, hiç kimseyi, kişinin yaşamı, fiziksel bütünlüğü ve özgürlüğünü ayırt etmeksizin tehdit eden işkence, kötü muamele, insanlık dışı aşağılayıcı ceza ve muameleye tabi tutulacağı tehlikesinde olduğuna dair haklı sebeplerin bulunduğu kanaatini uyandıran başka devlete geri göndermemesi, sınırdışı etmemesi veya iade etmemesi yükümlülüklerini ihlal ettiğini ifade etmiştir.

UA 99/11

Eylemi Paylaş:
11 2