Sokağa Çıkma Yasağı Kısmen Kaldırıldı, İnsanlar Hala Tehlike Altında

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015'ten bu yana sürmekte olan 24 saatlik sokağa çıkma yasağı 19 Ocak'ta her gün 18.00 ve 05.00 saatleri arasında yürürlükte olacak şekilde kısaltıldı. Şırnak'ın Cizre ilçesinde ve Diyarbakır'ın Sur ilçesinde kesintisiz ve süresiz sokağa çıkma yasakları devam ediyor. 

18 Ocak'ta Şırnak valisi sokağa çıkma yasaklarının her gün 05.00 ve 18.00 saatleri arasında kaldırılacağını açıkladı. İlçede sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılmasının ardından çekilen video görüntüleri evleri ve diğer binaları kullanılamaz duruma getiren geniş çaplı hasarı ortaya koyuyor. Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan Silopi'de yaşayan bir avukat altyapıya verilen geniş çaplı hasarın elektrik ve su kaynaklarının henüz tamamen tamir edilmediği anlamına geldiğini söyledi. Su mahallelere tankerlerle getiriliyor ve bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını tamamen karşılamıyor. Elektrik trafoları ciddi şekilde hasar görmüş durumda ve bu nedenle elektrik kesintisi yaşanıyor.

Avukat Uluslararası Af Örgütü'ne, gıda maddelerinin kıt olmaya devam ettiğini söyledi. Silopi'deki ana cadde üzerinde bulunan dükkanların büyük çoğunluğu ciddi ölçüde hasar gördü. Cizre'de sokağa çıkma yasağı ve güvenlik operasyonları devam ettiğinden Silopi'ye ulaşan yollarda ciddi gecikmeler yaşanıyor. 

Dilekçemizi imzalayın ya da derhal Türkiye yetkililerine yazın: 

-  Türkiye yetkililerini dolaşım özgürlüğünü keyfi bir şekilde kısıtlamaktan kaçınmaya ve Cizre ve Sur sakinlerinin temel gıda ve diğer malzeme, gerekli tıbbi bakım, su ve elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için her gün evlerinden ayrılmaları için yeterli vakitlerinin olmasını, veya tüm ihtiyaçlarına diğer güvenli yöntemlerle erişimlerini sağlamaya ve isterlerse sokağa çıkma yasağından etkilenmiş bölgeleri terk edebilmelerini sağlamaya; 

-   Bölge sakinlerinin elektrik ve suya erişimleri için Silopi'deki elektrik ve su kaynaklarını onarmaya ve derhal yeterli gıda maddelerinin bölge sakinlerine ulaşmasını güvence altına almaya;

-   Yetkilileri ölüm veya ciddi yaralanma tehdidi halleri dışında ateşli silahlar kullanmamaya ve sokağa çıkma yasağı altındaki bölgelerde gerçekleşen ölüm ve yaralanmalar için derhal, bağımsız ve tarafsız soruşturmalar yürütmeye;

-   Sokağa çıkma yasağı altında yaşayanlarla dayanışma göstermek isteyen vatandaşların barışçıl toplanma özgürlüğü hakkına tamamıyla saygı duyulmasını güvence altına almaya çağırın.

Lütfen taleplerinizi 4 Mart 2016'dan önce aşağıdaki adreslere gönderin.

İçişleri Bakanı

Efkan Ala​

İçişleri Bakanlığı

Bakanlıklar Ankara

Faks: +90 312 418 1795

Başbakan

Ahmet Davutoğlu,

Vekaletler Caddesi Başbakanlık Merkez Bina

06573 Kızılay / Ankara

Faks: +90 312 403 62 82

E-posta: [email protected]

Kopyalarını aşağıdaki adrese gönderin:

İnsan Hakları Kurumu Başkanı

Dr Hikmet Tülen

Yüksel Caddesi No. 23, Kat 3, Yenişehir

06650 Ankara

Faks: +90 312 422 29 96

E-posta: [email protected]

 

EK BİLGİ

Güvenlik kuvvetlerinin Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) silahlı gençlik kanadı Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG-H) karşı askeri operasyon başlatmasıyla, Şırnak ilinin Cizre ilçesinde 14 Aralık'tan beri sokağa çıkma yasağı altındadır. Yerel avukatlar ve aktivistler Uluslararası Af Örgütü'ne, Cizre'de sokağa çıkma yasağı başladığından beri aralarında kadın, çocuk ve yaşlı insanların da bulunduğu 40'dan fazla kişinin öldürüldüğünü, bazılarının ise güvenlik güçleri tarafından açıldığı iddia edilen keskin nişancı ateşiyle hayatını kaybettiğini söyledi. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde altı mahallede 11 Aralık'tan beri sokağa çıkma yasağı vardır. Avukatlar en az 13 sakinin öldürüldüğünü belirtmektedir. Nüfusun yaklaşık yarısının ilçeyi terk ettiği, an itibariyle sokağa çıkma yasağının olmadığı komşu bölgelere gittiği ifade edilmektedir. Sokağa çıkma yasağı bulunan bölgelerin hemen dışında her gün gerçekleşen protestolar ve nöbetler polis tarafından biber gazı ve tazyikli su kullanılarak rutin bir şekilde dağıtılmakta ve protestocular gözaltına alınmaktadır.

Sokağa çıkma yasağı altındaki tüm bölgelerde bazı sakinler elektrik kesintisi ve su sıkıntılarıyla karşılaşmakta ve temel gıda malzemelerine erişmek için evlerinden çıkamamaktadırlar. Tıbbi bakıma ihtiyaç duyan sakinler de bu tip bakımlara erişebilmek için mahallelerini güvenle terk edememektedirler. Ambulanslar bazı vakalarda güvenlik durumu nedeniyle sokağa çıkma yasağı altında bulunan bölgelere girememekte veya güvenlik güçleri tarafından erişimleri engellenmektedir.

Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile hükümet arasındaki barış sürecinin Temmuz ayında sona ermesinden bu yana PKK'nın silahlı gençlik kanadı olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ile güvenlik güçleri arasında güneydoğunun kentsel alanlarında silahlı çatışmalar başladı.

İçişleri Bakanı'na göre son şiddet olaylarında üç binden fazla "terörist" öldürüldü. Aralık ayı ortasında bölgeye polis ve askeri personelin toplu sevk edilmesinin ardından çatışmalar yoğunlaştı.

Güvenlik güçlerinin YDG-H'a yönelik operasyonlarını yoğunlaştırdığı kasaba ve şehirlerde, kaymakamlar ve valiler bölge sakinlerini evlerine hapseden genişletilmiş, kesintisiz sokağa çıkma yasakları uyguladı. Yetkililer, sokağa çıkma yasaklarının ''bölücü terör örgütü [PKK] mensuplarının yakalanması ve vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunabilmesi" için gerekli olduğunu belirtiyor.

Türkiye'nin serbest dolaşım özgürlüğü hakkını koruma yükümlülüğü vardır. Bu hak bazı sınırlamalara tabi olabilirken, herhangi bir kısıtlama kanun tarafından sağlanmalı, meşru bir amaca dayandırılmalı ve gerekli ve orantılı olmalıdır. Kamu düzenini yeniden tesis etmek, dolaşım özgürlüğünü kısıtlamak için meşru bir neden olabilir. Ancak, birkaç yerde dördüncü haftasına giren süresi belirsiz, kesintisiz sokağa çıkma yasağı orantısız bir kısıtlamadır ve diğer insan hakları ihlalleriyle sonuçlanmıştır. Diğer güvenlik önlemlerinin de hukuki olabilmesi için gereklilik ve orantılılık kıstaslarıyla uyumlu olması gereklidir. Sokağa çıkma yasağı altındaki tüm bölgelerde su kesintileri rapor edilmektedir. Sakinleri elektriksiz ve susuz kalmalarına izin vermek orantısız önlemlerdir. Herhangi bir durumda bölge sakinlerinin başka bölgelerde güvenlik arayışının engellenmesi gerekli bir güvenlik önlemi olarak gerekçelendirilemez. 

Yaşam hakkını koruyan uluslararası standartlar, kolluk kuvvetleri tarafından uygulanacak öldürücü gücü ve özellikle ateşli silah kullanımını, meşru müdafaa ya da yakın ölüm veya ciddi yaralanma tehlikesine karşı başkalarını savunma ile kısıtlamıştır. Ateşli silahların kasıtlı şekilde öldürücü kullanımı yaşamı korumanın kesinlikle kaçınılmaz olduğu durumlar dışında yapılamaz (İlke 9, BM Güç ve Ateşli Silah Kullanımına Dair Temel İlkeler).

 

UA: 6/16 Endeks: EUR 44/3178/2016 Çıkış Tarihi: 11 Ocak 2016

 

SONA ERDİ
1427 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2