STK çalışanı Ayman Nasır'ın serbest bırakılması için imzacı olun!

Ayman Nasır, 17 Eylül 2018’den beri herhangi suçlama veya yargılama olmadan Batı Şeria’da, Ramallah yakınındaki Ofer cezaevinde tutuluyor. Mevcut durumda Ayman Nasır’ın gözaltı süresinin 7 Eylül 2019’da dolması bekleniyor. Nasır'ın serbest bırakılması için imzacı olun!

6 Mart 2019’da, İsrail Kara Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Karargahı, Filistinli sivil toplum örgütü Addameer’in hukuki destek bölümü koordinatörü Ayman Nasır’ın idari gözaltı süresinin altı ay daha uzatılmasını emretti. Bu emir 10 Mart’ta İşgal Altındaki Filistin Toprakları'nda yer alan Ramallah kenti yakınındaki Ofer Askeri Mahkemesi’nce onaylandı. 

Uluslararası Af Örgütü şimdiye dek defalarca İsrail’in uyguladığı haliyle idari gözaltı sisteminin, bu sistemde idari gözaltında tutulanların insan haklarını ihlal ettiğini ve bu durumdan ciddi kaygılar duyduğunu ifade etti. İdari gözaltı sisteminin kullanılması keyfi gözaltılarla sonuçlanabiliyor ve süresi uzatıldığı veya tekrarlandığı takdirde zalimane, insanlık dışı ve alçaltıcı muamele veya cezalandırma kapsamına girebiliyor.

Yeterli tıbbi bakıma erişemeyen Nasır, uluslararası standartlarda bir yargılama ve suçlama olmadan idari gözaltında tutuluyor.

Acil eylemimize katılın, Ayman Nasır'ın haksız yere gözaltında tutulmasına ses çıkartın!

Ek Bilgi

9 Eylül 2018’de, Ayman Nasır, İşgal Altındaki Filistin Toprakları'nda yer alan Ramallah’ın Saffa köyündeki evine gece yarısı yapılan baskınla İsrail güçleri tarafından gözaltına alındı. 48 yaşında ve dört çocuk babası olan Ayman Nasır 2008’den beri Addameer Mahkum Desteği ve İnsan Hakları Derneği’nde çalışıyor. Başlangıçta Addameer Derneği’nin araştırmacısı olan Ayman, daha sonra hukuki destek bölümünün koordinatörü oldu. Ayman aynı zamanda Saffa köyündeki Handala Kültür Merkezi’nin kurucularından biri ve başkanı. 1998’de kurulan Handala Kültür Merkezi köyün gençlerine dans, spor, sanat ve eğitim programları sunuyor. Ayman Nasır, Doğu Kudüs’ün dışındaki Ebu Dis mahallesinde yer alan Kudüs Üniversitesi’nde Sosyal Hizmet bölümünden mezun olduktan sonra, eğitimsel Sosyal Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladı.

Ayman Nasır, 1992 ile 1997 yılları arasında İsrail askeri mahkemesinin verdiği hapis cezası nedeniyle beş yıl cezaevinde kaldı. Ayman, silahlı kanadı da bulunan sol bir siyasi parti olan, İsrail’in yasakladığı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne (FHKC) üyeliğin de aralarında bulunduğu çeşitli suçlardan hapis cezasına mahkum edilmişti. Serbest bırakıldıktan sonra iki kez gözaltına alındı. 15 Ekim 2012’de gözaltına alındığında savcı-sanık uzlaşması sonucunda 13 ay hapis cezasına mahkum edildi. 18 Eylül 2014’te gözaltına alındığında ise bir yıl idari gözaltında tutuldu.

Addameer’in bildirdiğine göre 20 ve 21 Ocak 2019’da, İsrail Özel Kuvvetleri, Ofer cezaevinin 17, 11 ve 15. Kısımlarına baskın düzenleyerek 150’nin üzerinde Filistinli mahkumu yaraladı. 11. Kısımda tutulan Ayman Nasır darp edildi ve biber gazı nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi. Addameer’in açıkladığına göre İsrail güçleri kapalı cezaevi koğuşlarının içinde sopalar, köpekler, şok tabancaları, biber gazı bombaları ve plastik kaplı metal mermiler kullanarak içeride bulunanların hayatını tehlikeye attı. Baskınlar sonucunda geniş çaplı hasar meydana geldi ve mahkumların kişisel eşyalarına ağır silahlı birimler tarafından el konuldu.

2 Ocak 2019’da İsrail Stratejik İlişkiler ve Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan bir açıklama yayımlayarak, terörü sonlandırmak için Filistinli mahkumların ve gözaltında tutulan Filistinlilerin koşullarını daha da ağırlaştırmaya söz verdi. Açıklama, İsrail’deki seçimler öncesinde destek kazanmak için yapılmış bir halkla ilişkiler gösterisi gibi görünüyordu. Ancak o tarihten bu yana ağır silahlı birimler cezaevlerine sopalarla, köpeklerle ve şok tabancalarıyla çok sayıda şiddetli baskın düzenledi. Mahkumlar yaralandı ve kişisel eşyalarına el konuldu. Bu saldırılar sonucunda cezaevlerinde protestolar başlatıldı ve halen sürüyor. Cezaevlerine düzenlenen şiddetli baskınlar, mahkumları korkutmayı ve hayatı onlar için daha da zorlaştırmayı amaçlayan bilinçli bir planın da parçasıdır.

İsrail’in gözaltında tuttuğu Filistinliler, gözaltına alınma ve soruşturma aşamasında işkence ve diğer türde kötü muamele de dahil olmak üzere devamlı olarak istismara uğruyor. Filistinliler çok kötü koşullarda gözaltında tutuluyor ve gereksinim duydukları sağlık bakımına yeterli ölçüde erişimleri sağlanmıyor. İsrail İşkenceye Karşı Halk Komitesi’nin (PCATI) verilerine göre, 2001’den beri işkenceye uğrayan kişiler 1.000’in üzerinde işkence ve kötü muamele şikayetinde bulundu, ancak şimdiye dek bu şikayetlere ilişkin hiçbir ceza soruşturması açılmadı. Addameer’in verilerine göre İsrail cezaevlerinde 5.440’ın üzerinde mahkum bulunuyor. 209 çocuğun da aralarında bulunduğu bu kişilerden 497’si idari gözaltında tutuluyor.

SONA ERDİ
823 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2