Sudanlı bir kadın tutuklandı ve işkence riski altında

Darfur’daki Ortak Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği Görevi’nde (UNAMID) çalışan Hawa Abdallah isimli Sudanlı bir kadın, çocukları ‘Hristiyanlaştırdığı’ ve silahlı bir örgütle bağlantısı olduğu iddiaları sebebiyle tutuklandı ve 6 Mayıs gününden beri kimse ile görüştürülmüyor. Hawa Abdallah işkence ve diğer kötü muamele görme riski altında.

Hawa Abdallah 6 Mayıs günü Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nin (NISS) silahlı görevlileri tarafından Darfur’un Abu Shouk köyündeki evinde tutuklandı. Kuzey Darfur’un eyalet başkenti El Fasher’de gözaltına alındı. İki gün sonra, şu anda halen gözaltında tutulduğu Hartum’a transfer edildi.

Hawa Abdallah, Darfur’da yerinden edilmiş insanlar (IDP) için kurulmuş olan Abu Shouk kampında, UNAMID toplum aktivisti ve çevirmen olarak çalışıyor. 8 Mayıs günü devlet tarafından idare edilen haber sitesinde yayınlanan bir makale ile Hawa Abdallah, IDP kamplarındaki çocukları ‘geniş bir çerçevede Hristiyanlaştırdığı’ ve Darfurlu silahlı muhalefet örgütüyle ilişkisi olduğuna dair suçlandı. 1991 Sudan Ceza Yasası’nın 126(1) Maddesine göre, “her kim kelimeleri ile ya da hareketleriyle İslam’dan soğutma çalışmaları yaparsa ya da İslam’ı tamamen terk ederse, Riddah (din inkarı) suçunu işlemiş olur.”

Tutuklandığı günden beri, Hawa Abdallah’ın bir resmi Sudan devleti yönetiminde olan haber sitesinde gösteriliyor. Bu resimde, Abdallah çok yorgun ve yara bere içerisinde gözüküyor. Bu durum, kendisinin işkence ya da diğer kötü muamele riski altında olduğuna dair kaygıları arttırıyor. Hawa Abdallah’a karşı şu ana kadar herhangi elle tutulur bir suçlama yapılmadı ve ailesi ve avukatıyla görüşmesine izin verilmedi.

UNAMID ve Sudan Devleti arasında imzalanan Kuvvetler Statüsü Anlaşması’nı direkt ihlal ederek, UNAMID’in Hawa Abdallah ile görüşmesine izin verilmedi. Bu anlaşmaya göre, devlet otoriteleri, UNAMID çalışanlarını ilgilendiren adli vakalarda UNAMID ile işbirliğine gidilmesi gerekmektedir. 

2009 yılında, Uluslararası Ceza Mahkemesi Sudan Cumhurbaşkanı Omar Al Bashir’in tutuklanması yönünde karar aldıktan hemen sonra, Hawa Abdallah altı gün boyunca gözaltında kalmıştı ve NISS tarafından işkence maruz bırakılmıştı. 

LÜTFEN KENDİ DİLİNİZDE, İNGİLİZCE VEYA ARAPÇA MEKTUP YAZIN

- Hawa Abdallah’ın avukatıyla ve ailesiyle görüştürülmesi ve tıbbi müdahalede bulunulması için yetkililere çağrıda bulunun;

- Hawa Abdullah’ın işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalmaması ve elle tutulur bir suçla yargılanması ya da serbest bırakılmasının güvence altına alınması için yetkilileri uyarın;

- Sudan’daki aktivistlere yönelik yapılan taciz ve korkutmaları durdurulması ve ifade özgürlüğü ve barışçıl örgütlenme haklarına saygı duymaları için çağrıda bulunun.

EK BİLGİ

Son birkaç ay içerisinde, sudan polisi ve NISS, genel yaşam koşulları ve güvensiz kouşulları protesto eden birçok Darfurlu protestocuları tutukladı. 28 Nisan günü, polis ve NISS Kuzey Darfur’daki Al Salaam ve Abu Shouk IDP camplarındaki yemek dağıtımı hakkında yapılan barışçıl protestolara katılan insanları tutukladı. En az bir çocuğun tutuklanıp işkence gördüğüne inanılıyor. 20 Nisan günü, en az 100 kişi Güney Darfur’daki Nvala Üniversitesi’ndeki protestolar sırasında tutuklandı.

Sudan hükümetinin 2006 yılında Darfur Barış Anlaşması’nı imzalayan Sudan Özgürlük Ordusu/Minni Minawi (SLA/MM) ile ilişkileri sertleştirdikten sonra, Darfur’daki durum Aralık 2010 tarihinden beri kötüleşti. Hükümet güçleri IDP kamplarına ve Darfur’daki şehirlere binlerce sivilin bölgeden kaçmasına sebep olan saldırılarda bulundu. İnsancıl yardım güçlerinin savaştan etkilenen alanlara ulaşmaları her geçen gün daha çok kısıtlanıyor.

Darfur’daki savaş, uluslararası insan hakları hukuku ve insancıl hukukun büyük ölçekli olarak ihlalleri ile tanınıyor. Birleşmiş Milletler, Darfur savaşının 2003 yılından beri 2.7 milyon insanın yerinden edilmesine ve 300.000’ine yakın insanın öldürülmesine yol açtığını belirtti.

Eylemi Paylaş:
11 2