Suriyeli Aktivistin Sağlığı Hakkındaki Endişeler Artıyor

Suriyeli aktivist olan Anas al-Shogre Banias şehrinde gösterilere önderlik ettiği ve çağrıda bulunduğu iddiasıyla tutuklandığından beri Şam’da Devlet Güvenlik biriminde tecrit gözaltısında tutuluyor. Son gelen raporlara göre, al-Shogre’nin sağlık durumu çok kötü ve işkence veya diğer kötü muamelelere maruz kalmış olabilir.

Suriye’nin dışında yaşayan Anas al-Shogre’nin kardeşlerinden birisi Uluslararası Af Örgütü’ne, ailenin güvenilir bir kaynaktan öğrendiğine göre Anas al-Shogre Banias’ın Devlet Güvenlik Biriminde hücre hapsinden tutulduğunu, kendisini hiç iyi olmadığını ve “çok fazla kilo kaybettiğini” öğrendiklerini söylediler. Edinilen bu bilgi, al-Shogre’nin işkenceye ve diğer kötü muamelelere maruz kaldığına dair endişeleri güçlendirdi. Bu bilgiyi sağlayan kaynak daha fazla bir bilgi vermedi.

23 yaşında bir üniversite öğrencisi olan Anas al-Shogre, 7 Mayıs günü Banias şehrinde başlatılan güvenlik operasyonu sırasında saklanırken tutuklandı. Suriye yetkilileri şu anda kendisinin nerede tutuklu tutulduğuna ya da neden tutuklandığına dair herhangi bir bilgi vermediler. Erkek kardeşine göre, ailesi Anas al-Shogre’nin son durumu hakkında bilgi edinmek için çok çaba sarf etti.

Ailesine ve yerel insan hakları aktivistine göre, Anas al-Shogre’nin tutuklanması onun Banias’ta gösterilere önderlik etmesi ve çağrıda bulunmasıyla bağlantılı olduğu ve ayrıca BBC Arapça servisi gibi medya kuruluşlarına o şehirde oluşan ve Suriye yetkililerinin işlediği insan hakları ihlalleri hakkında rapor vermesiyle de bağlantılı olduğuna inanıyorlar. Uluslararası Af Örgütü, Anas al-Shogre’nin düşünce mahkumu olarak kabul ediyor ve ifade ve örgütlenme özgürlüğünü barışçıl yollarla kullandığı için gözaltına alındığına inanıyor.

Lütfen kendi dilinizde, İngilizce, Arapça veya Fransızca Mektup Yazın:

- Anas al-Shogre’nin Mayıs ayından beri tecrit gözaltısında tutulmasına dair endişelerinizi belirtin ve olası zorla kaybolma tehlikesi yaratabileceğini belirtin. Anas al-Shogre’nin alınan bilgilere göre işkence veya diğer kötü muamelelere maruz kaldığı için sağlığının kötü olduğu hakkındaki endişelerinizi belirtin;

- Yetkililere, eğer Anas al-Shogre örgütlenme ve ifade özgürlüğünü barışçıl yollarla kullandığı için tutuklandığı için düşünce mahkumu olarak kabul ediliyorsa al-Shogre’nin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması için çağrıda bulunun. Eğer kabul edilir bir suçla yargılanmıyorsa derhal serbest bırakılması için ve uluslararası adil yargılanma standartları doğrultusunda adil bir yargılama sağlanması için çağrıda bulunun;

- Suriye yetkililerine, devam eden protestolarla bağlantılı oldukları için tutuklanan Anas al-Shogre de dahil bütün tutukluların nerede olduklarını açıklamalarına yönelik derhal adım atmaları, kendilerinin seçtiği avukatlarla derhal görüştürülmelerini sağlamalarını, ihtiyaçları olan tıbbi tedavilerin verilmesini ve işkence ve diğer kötü muamelelerden korumaları için çağrıda bulunun.

EK BİLGİ

Mart ayının ortalarında başlayan popüler protestolar başladığından beri, Suriyeli güvenlik güçleri, çok katı bir şekilde bu protestoları bastırarak yanıt verdi. Güvenlik güçleri barışçıl göstericilerin oluşturduğu kalabalığa sniper silahlarıyla ateş ederek ve yerleşim bölgelerini tanklarla top ateşine tutarak aşırı güç kullandı. Bu müdahaleleri ise, hükümetin silahlı çetelerce saldırıya maruz kaldığı bahanesiyle haklı göstermeye çalışıyorlar.

Uluslararası Af Örgütü, Mayıs ayının ortasından beri protestolarla alakalı ya da protestolar sırasında öldürülen veya ölen 2,200’den fazla kişinin isimlerini elde etti. Birçoğunun barışçıl gösterilere katıldığı sırada ya da protestolar sırasında öldürülen insanların cenazesi sırasında hakki mühimmat kullanılarak güvenlik güçleri tarafından vurulduğuna inanılıyor. Diğer binlerce insanın bilinmeyen mekanlarda tecrit gözaltısında tutuluyor ve birçoğu işkence ve kötü muamelelere maruz kalıyor. Tutuklamalar, süregelen protestolara gözle görünür bir şekilde kamusal alanda toplanarak sözlü ifadelerle ya da yazılarıyla, internet üzerinden ya da başka yerlerden destek verenleri hedef alıyor. Hedef aldıkları kişiler arasında, siyasal ve insan hakları aktivistleri, cami imamları ve gazeteciler bulunuyor. Toplu tutuklamalar ve aşırı boyutlardaki işkenceler, birçok siyasal ve insan hakları aktivistlerini saklanmaya mecbur bırakıyor.

Hükümetin protestoculara karşı yaptığı kanlı baskıların bir diğer şok edici özelliği ise, rapor edilmiş gözaltı sırasında işkenceden ölen insanların sayısının ani yükselişi. Uluslararası Af Örgütü, protestolar başladığından beri rapor edilmiş gözaltında ölen kişi sayısının 100’den fazla olduğunu belirtti.

 

UA 209/11

Eylemi Paylaş:
11 2