Suriyeli Bir Kadın Gözaltında İşkence Görme Tehlikesi ile Karşı Karşıya

Genç Suriyeli aktivist Hanadi Zahlout, 4 Ağustos günü Şam’da tutuklandığından beri bilinmeyen bir yerde tecrit gözaltısında tutuluyor. Hanadi Zahlout, işkence veya diğer kötü muamele görme riski altında. Uluslararası Af Örgütü, Zahlout’un zorla kaybolma durumuyla karşılaşabileceğinden korkuyor. 

Hanadi Zahlout, 29, kadın hakları aktivisti ve protestoları planlayan ve organize eden komitelerin ağı Yerel Koalisyon Komiteleri’ne (LCC) üyedir. 4 Ağustos günü, Şam’da oturduğu eve yakın bir kafede tutuklanan bir grup gençlerden biriydi. Onlarla beraber tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan arkadaşına göre, Zahlout Şam’daki al-Fayha’da Polis Güvenlik Departmanında gözaltında kaldı. Aynı kaynağın iddiasına göre, Hanadi Zahlout’un siyasi aktivitelerini söylemesi için arkadaşına uygulanan işkenceyi zorla izlettirdiler. Uluslararası Af Örgütü, Zahlout’un işkence ve diğer kötü muamele görme riski altında olduğuna inanıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Hanadi Zahlout’a karşı yapılan herhangi bir suçlamaya dair bir bilgi edinemedi, ama Zahlout’un barışçıl yollarla ifade ve gösteri yapma özgürlüğü haklarını kullandığı için tek başına gözaltında tutuluyor olabileceğinden dolayı endişe duyuyor. Uluslararası Af Örgütü onun düşünce suçlusu olarak kabul edilmesi ve derhal ve şartsız tahliyesi için çağrıda bulunuyor.

Lütfen derhal Arapça, İngilizce veya kendi dilinde mektup yazın:

- Hanadi Zahlout’un 4 Ağustos 2011 gününden beri bilinmeyen bir yerde tecrit gözaltısında tutulduğu, işkence ve kötü muamele riski altında olduğunu ve nerede olabileceği ve yasal statüsü nedeniyle derhal serbest bırakılması gerektiği hakkında endişelerinizi belirtin;

- Hanadi Zahlout’un onun barışçıl reform yanlısı aktivitelerinden ötürü tek başına tutuluyor olabileceğini, bu yüzden düşünce suçlusu olarak kabul edilmesi gerektiğini ve derhal ve şartsız tahliye edilmesi gerektiği hakkında endişelerinizi belirtin;

- Yetkilileri, Hanadi Zahlout’un işkence ve diğer kötü muamelelerden korunmasının güvenceye almaları, ailesi ve kendi seçtiği avukatı ile derhal görüştürülmesi ve gerekli tıbbi tedavinin sağlamaları için uyarıda bulunun.

EK BİLGİ


Suriyeli güvenlik güçleri, Mart 2011 tarihinden beri süregelen Suriye Cumhurbaşkanı Bashar Al-Assad’ı istifaya çağıran toplu gösterilere karşılık olarak geniş kapsamlı tutuklamalar yürütüyorlar. Bu tutuklamalar, protestoları organize eden veya sözel olarak halk toplantılarında, medyada, internet üzerinde veya başka yerlerde açık bir şekilde destekleyen insanlar hedef alınıyor. Bu insanlar arasında, gazeteciler, siyasi ve insan hakları aktivistleri ve cami imamları da var. Tutuklamaların şiddeti, birçok aktivisti ve gazeteciyi saklanmaya zorlamaktadır.

Uluslararası Af Örgütü, gözaltı merkezlerindeki sorgu yargıçlarının insanları işkence altında sorguladığına dair yeterli bilgi toplamıştır.

UA 258/11

Eylemi Paylaş:
11 2