Tehdit Alan İnsan Hakları Avukatına Destek

Kuzey Kolombiya'da, insan hakları avukatı William Cristancho Duarte, ilk başta çatışma sırasında öldürülen gerillalar olarak sunulan iki köylü çiftçinin, aslında askeri bir operasyon sırasında yargısız infaz edilmelerine ilişkin davanın ön duruşma gününde tehdit edildi. William Cristancho Duarte'nin ve bir tanığın hayatları tehlikede.
 

William Cristancho Duarte, Corporacion Compromiso adlı sivil toplum örgütüne üye bir insan hakları avukatı. Duarte, 19 Ekim 2007 tarihinde Santander ilinin Piedecuesta Belediyesi’ne bağlı Chucuri-San Isidoro bölgesine, Francisco José de Caldas Mühendisler Taburu (Batallón de Ingenieros Francisco José de Caldas) tarafından düzenlenen askeri operasyon sırasında öldürülen iki köylü çiftçi, Julio Cesar Cardozo Quiñónez ve Jose Carmen Barbosa Patino'nun yargısız infazları davası üzerinde çalışıyor. Geçmişte William Cristancho Duarte her iki çiftçiye zaman zaman koruma ve ulaşım imkanı sağlıyordu. Çiftçilerin ölümü ilk başta çatışma sırasında öldürülen gerillalar olarak lanse edilmişti.

William Cristancho 26 Ekim günü, Piedecuesta Belediyesi'nde yerel yargı yetkilileriyle davayı ve Francisco Jose Caldas Mühendisler Taburu üyelerinin katliamlardaki rolleri nedeniyle gözaltına alınmaları olasılığını görüştüğü bir oturumun hemen ardından tehdit edildi. Katliamlara tanıklık eden bir kişi de aynı şekilde tehdit aldı. Bunun üzerine ön duruşma tarihi 18 Kasım'a ertelendi.  

Ön duruşmaya giderken William Cristancho pek çok kişi tarafından gözetlendi ve takip edildi. Toplantıdan sonra, bir kişi Cristancho'yu cep telefonundan arayarak "Sen ne yapıyorsun ordu düşmanı orospu çocuğu avukat?" (Que hace abogado hijueputa enemigo del ejercito?) dedi. Binadan ayrıldıktan aşağı yukarı beş dakika sonra, ana meydana yaklaşık iki blok kala, William Cristancho'ya yaklaşan bir adam "Yol ver gerillaların orospu çocuğu savunucusu, seni yakından izliyoruz" (Abrase hijueputa defensor de guerrilleros lo tenemos en la mira) dedi.


LÜTFEN DERHAL İspanyolca veya kendi dilinizde mektup yazın:

- William Cristancho Duarte'nin ve tanığın güvenlik durumlarıyla ilgili kaygılarınızı belirterek yetkililere, William Cristancho Duarte ve tanık için, anlaştıkları gibi koruma önlemleri sağlanması için çağrıda bulunun;

- Yetkililere, tehdit alan kişilere savrulan bu tehditleri kapsamlı ve tarafsız bir şekilde soruşturmaya, sorumlular hakkında da dava açmaya çağırın;

- Yetkililerden, yargısız infazları durdurmak için kesin adımlar atmayı ve defalarca yinelenen Birleşmiş Milletler insan hakları tavsiye kararları doğrultusunda adalet için mücadele veren kişilerin korunmasının sağlanmasını talep edin.  

- Yetkililere, 1998 BM İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi çerçevesinde, insan hakları savunucularının aktivitelerini korkusuzca sürmelerini temin etmek konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmelerini hatırlatın.  


EK BİLGİ

William Cristancho Duarte, Kolombiya'daki silahlı çatışmanın kurbanlarına, özellikle de silahlı kuvvetler mensupları tarafından yargısız infaza uğrayıp daha sonra "çarpışmada öldürülen çete üyeleri" olarak lanse edilen kurbanların ailelerine, hukuki danışmanlık ve temsil sağlıyor. Üzerinde çalıştığı davalar arasında, 11 Haziran 2002 tarihinde Santander İlinin California Belediyesi'nde, çarpışma sırasında öldürülen çete üyeleri olarak sunulan Heriberto Portilla Maldonado ve Orlando Maldonado Arias'ın yargısız infazları da yer alıyor. Orlando Maldonado Arias, karısının ve yaşları küçük altı çocuğunun gözleri önünde katledildi. Duarte aynı zamanda, Teodolindo ve Ovidio Murcia Ballén adındaki iki kardeşin de yargısız infaz edilmeleri davası üzerinde de çalışıyor. Aktarılan bilgilere göre milisler iki kardeşi, 10 Nisan 2008 tarihinde, Santander Bölgesi'nin Landázuri Belediyesi'ne bağlı Tagual'daki Reyes Prieto Taburuna teslim etti. Kardeşler daha sonra da askerler tarafından öldürüldü. 
Yargısız infazlar, Kolombiya'da kırk yılı aşkın süredir devam eden silahlı çatışma boyunca güvenlik güçleri tarafından yaygın ve sistematik bir şekilde kullanılıyor. Bunlar, güvenlik güçlerinin karşı-ayaklanma (kontrgerilla) stratejisinin bir parçası olarak kullanılan terör taktiklerinin birer parçası.  
Başsavcılık, güvenlik güçleri tarafından yapıldığı söylenen 2 binden fazla yargısız infaz vakasını halen incelemekte. Yargısız infaz vakalarında adalet için mücadele veren kişiler defalarca ölüm tehditlerine maruz kalıyor veya güvenlik güçleri yahut onlarla birlikte çalışan milisler tarafından katlediliyor.

Eylemi Paylaş:
11 2