TTB Merkez Konseyi Üyeleri Derhal ve Koşulsuz Olarak Serbest Bırakılmalı.

30 Ocak'ta Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin 11 üyesi, TTB'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin şehrinde Türkiye'nin yürüttüğü askeri harekata son verilmesi çağrısında bulunan bir açıklama yayınlamasının ardından başlatılan cezai soruşturma bağlamında gözaltına alındı. TTB Merkez Konseyi üyeleri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalı.

Türkiye yetkililerini, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin 11 üyesinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını sağlamaya, İçişleri Bakanı ve Ankara Valisini TTB üyeleri ve ofisleri için örgütün talep ettiği korumayı derhal sağlamaya ve ADalet Bakanını TTB’ye yönelik şiddet içeren tehditlerle ilgili kapsamlı, tarafsız ve bağımsız soruşturmaların zaman kaybetmeden yürütülmesini sağlamaya çağırıyoruz.

30 Ocak günü sabah saatlerinde polis, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Ankara’da bulunan genel merkezi ile TTB Başkanı Raşit Tükel ve diğer yedi ildeki Merkez Konseyi üyesi 10 doktorun evlerine baskın düzenledi. Gözaltılar, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçeleriyle yürütülen bir soruşturmanın bir parçası olarak gerçekleştirildi. Soruşturma TTB’nin 24 Ocak tarihli “savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklamasının hükümet sözcüleri tarafından kınanmasını ve İçişleri Bakanlığı'nın suç duyurusunda bulunmasını takiben başlatıldı.

Uluslararası Af Örgütü’ne konuşan TTB avukatının bildirdiğine göre gözaltına alınan Merkez Konseyi üyelerinin, soruşturmayı yürüten savcı tarafından sorgulanmak üzere Ankara’ya getirilmeleri bekleniyor. TTB'nin avukatları, doktorların gözaltına alınması kararına ilişkin itiraz dilekçesi sunacak.

TTB, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin şehrindeki askeri harekatla ilgili olarak gerçekleştirdiği açıklamasının ardından, telefon ve eposta aracılığıyla ve sosyal medyada çok sayıda tehdit aldı. 26 Ocak’ta TTB, Ankara valiliğinden resmi olarak koruma talep etti. 30 Ocak itibariyle TTB’nin talep ettiği koruma hala sağlanmamıştı.

TTB’nin Türkiye’nin yürüttüğü askeri harekata son verilmesi çağrısında bulunduğu açıklaması ifade özgürlüğü hakkı kapsamında koruma altındadır ve uluslararası insan hakları hukuku ve Türkiye Anayasası tarafından korunan bu hakkı kullanmaları nedeniyle TTB üyeleri yargılanmamalıdır.

EK BİLGİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 24 Ocak 2018 tarihinde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin’de yürüttüğü harekata son verilmesi çağrısında bulunduğu bir açıklama yayımladı. 20 Ocak 2018’de başlayan ve halen devam eden askeri harekat, kuzey Suriye’nin Afrin şehrinde Kürt Özerk Yönetimi’nin askeri kanadı olan Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) hedef alıyor. Türkiye hükümeti YPG’nin, PKK ile bağlantılarına atıfta bulunuyor.

TTB’nin idari komitesi olan Merkez Konseyi, başkan ile illerde bulunan tabip odaları temsilcilerinden oluşur.

İfade özgürlüğü hakkı, Türkiye’nin de her ikisine taraf devlet olduğu Medeni ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin 19. Maddesi ile İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 10. Maddesinin yanı sıra Türkiye Anayasası’nın 26. Maddesi gereğince koruma altındadır.

Gözaltına alınan TTB Merkez Konseyi Üyeleri: Raşit Tükel, Sezai Berber, Sinan Adıyaman, Selma Güngör, Şeyhmus Gökalp, Hande Arpat, Ayfer Horasan, Taner Gören, Funda Obuz, Yaşar Ulutaş, Nazım Yılmaz.

 

SONA ERDİ
331 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2