Tutuklu Bulunan İranlı Yönetmen Acil Tıbbi Bakım İhtiyacında

Cezaevinde bulunan yönetmen Keyvan Kerimi uzmanlaşmış tıbbi bakım ihtiyacında bulunuyor. Birçok kez kan kusmasının arsından Evin Cezaevi'ndeki doktorlar Kerimi'nin bronşit ve akciğer enfeksiyonu geçirdiğini ve derhal cezaevi dışında tıbbi tedaviye erişmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak cezaevi yetkilileri onu bir hastaneye sevk etmeyi reddediyor.

Yetkilileri düşünce mahkumu Keyvan Kerimi'yi derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya, bu süre zarfında derhal ihtiyaç duyduğu tıbbi bakıma erişimini sağlamaya çağırıyoruz.

İranlı Kürt yönetmen Keyvan Kerimi 14 Aralık 2013'te Devrim Muhafızları tarafından tutuklandı ve 12 gün boyunca hücre hapsinde tutuldu. Bu süre boyunca avukatına erişemedi ve sadece bir kez ailesini telefonla aramasına izni verildi. 26 Aralık 2013'te kefaletle serbest bırakıldı. Davası 11 Mayıs 2014'te başladı ve 3 Ekim 2015'te sona erdi. Dava boyunca yedi duruşma gerçekleşti ve her biri yaklaşık 15-20 dakika sürdü. Avukatı duruşmalarda bulunsa da kendisine savunma yapması için yeterli vakit verilmedi. Adil olmayan bu yargılama sonucunda "İslamın kutsallarına hakaret etmek" suçundan altı yıl hapis cezasına ve "caiz olmayan davranışlarda bulunmak" suçundan 223 kez kırbaç cezasına mahkum edildi. İlk mahkumiyet Kerimi'nin bilgisayarında bulunan bir müzik videosu nedeniyle, ikincisi ise "boynunu ve başını örtmemiş" bir kadın arkadaşı ile "aynı çatı altında bulunmak" ve "el sıkışmak"tan verildi. Yüksek mahkeme kırbaç cezasını onayladı. Hapis cezası ise "iyi davranış"tan ötürü bir yıla düşürüldü.

23 Kasım 2016'dan bu yana Tahran'da Evin Cezaevi'nde tutulan Kerimi birkaç kez kan kusmasının ardından cezaevi kliniğinde götürüldü. Doktorlar Kerimi'ye bronşit ve akut akciğer enfeksiyonu teşhisi koydu ve onun derhal cezaevi dışında bir hastaneye sevk edilmesini talep etti. Fakat Evin Cezaevi yetkilileri Kerimi'yi sevk etmeyi reddediyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün araştırmaları İran'da yetkililerin siyasi mahkumların yeterli tıbbi bakıma erişimini kasten engellediğine ve zorla "itiraf" almak ve cezalandırmak için kötü muamelede bulunduğunu gösteriyor.

 

UA: 19/16 Endeks: MDE 13/5557/2017 Tarih: 25 Ocak 2017

SONA ERDİ
1494 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2