Tutuklu Sibel Çapraz'ın Acilen Ameliyat Edilmesi Gerekiyor

Cezaevinde tutuklu bulunan Sibel Çapraz’ın hayati ve acil bir ameliyata ve yeterli tıbbi bakıma erişimi yetkililer tarafından engelleniyor. Çapraz Kasım 2015'te güvenlik güçleri ile PKK arasında gerçekleşen çatışmalar sırasında Yüksekova'da vuruldu. Mart 2016'da hastanedeyken tutuklandı.

Yetkililerden, Sibel Çapraz'ın daha fazla gecikme olmadan, yeterli donanımlı bir tıbbi merkezde kolostominin kapatılması ve inversiyon ameliyatına ve ihtiyacı olan diğer tıbbi tedaviye erişiminin sağlanmasını talep ediyoruz. 

Sibel Çapraz halen Bakırköy Kadın Cezaevi'nde tutuluyor ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "silahlı terör örgütü üyeliği (PKK/KCK)" suçlamaları ile yargılanıyor. Şubat 2016’da gerçekleşmesi gereken kolostominin kapatılması ve inversiyon ameliyatına erişimi engelleniyor. Uluslararası Af Örgütü'nün edindiği tıbbi görüşe göre bu gecikme komplikasyon riskini artırıyor ve Sibel Çapraz'ın hayatını tehlike atıyor.

Hakkari İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz 27 Kasım 2015'te gece saatlerinde, Hakkari'de güvenlik güçleri ve PKK ile ilişkili silahlı kişiler arasındaki çatışmalar sırasında, sağ kolundan ve karın bölgesinden vuruldu. Vurulmasının ertesi günü sağ kolundan bir ameliyat ve zarar gören bağırsaklarından acil kolostomi ameliyatı geçirdi. 23 Aralık'ta sağ kolundan ilave ameliyatlar için Baltalimanı Kemik Hastanesi'ne sevk edildi. Şubat 2016'da inversiyon ameliyatı geçirmesi gerekiyordu ancak koluna yönelik tedavisi devam ettiğinden bu ameliyat gerçekleşemedi.

Sibel Çapraz'ın erkek kardeşi 4 Mart 2016'da polisin hastaneye geldiğini ve onu Çağlayan Adliyesi'ne götürdüğünü ifade etti. Mahkeme tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Aradan neredeyse bir yıl geçti, ancak Sibel Çapraz Şubat 2016'da gerçekleşmiş olması gereken kolostominin kapatılması ve inversiyon ameliyatına hala giremedi. Çapraz kolundaki yaralanma nedeniyle acı içinde olduğunu ve gün içerisinde kolostomi torbasının defalarca değiştirilmesi için diğer mahkumlara bel bağlamış durumda olduğunu ifade ediyor. Avukatları mahkemeyi Sibel Çapraz'ın tıbbi durumu ile ilgili bilgilendirdi ve tedaviye erişiminin sağlanması ve serbest bırakılmasını talep etti ancak bu talepler reddedildi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı da acilen ihtiyacı olan ameliyata girmesi ve koluna yönelik tedavinin devam etmesi talepleriyle Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Yetkililer, acil tıbbi durumuna ilişkin doğrudan yanıt vermedi ve ihtiyacı olan tedaviye erişiminin olduğu yanıtını verdi. Sibel Çapraz'ın avukatı Uluslararası Af Örgütü'ne, atıfta bulunulan tedavinin fizik tedavisi olduğunu ve bunun acilen ihtiyacı olan ameliyatın yerine geçmediğini belirtti.

Mektuplarınızı lütfen 4 Mart 2017 tarihine kadar şu adreslere gönderin:

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 

Genel Müdür Enis Yavuz Yıldırım 

36 Emniyet Mah. Mevlana Bulvarı

HSYK Binası Yenimahalle/Ankara

Faks: 0312 223 60 07

E-posta: [email protected]

Kopyalarını: 

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu

Komisyon Başkanı Mustafa Yeneroğlu

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu

Bakanlıklar, 06543 Ankara

Faks: 0312 420 24 92

E-posta: [email protected]

 

EK BİLGİ

Sibel Çapraz'ın vurulması üç gün süren 24 saatlik sokağa çıkma yasağının hemen ardından Yüksekova'da gerçekleşti. Ailesi o sırada kalmakta olduğu kız kardeşinin evinin dışında polis tarafından vurulduğunu ifade ediyor.

Bu süre zarfında güneydoğuda gerçekleşen birçok vurulma olayına dair etkin soruşturma bulunmasa ve bu olayların gerçekleştiği koşulları muğlaklaştıran çelişkili anlatılar olsa da, Uluslararası Af Örgütü'nün Eylül 2015'te Cizre'deki bir sokağa çıkma yasağının ardından gerçekleştirdiği araştırma güvenlik güçlerinin sokağa çıkma yasağı altındaki bölgelerde ateşli silah kullanımının pervasız olduğunu ve operasyonların silahlı kişileri gözaltına almaktansa onları öldürme niyetiyle gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bknz. http://amnesty.org.tr/icerik/2/1787/suresi-belirsiz-sokaga-cikma-yasaklari-altinda-gerceklestirilen-insan-haklari-ihlaline-yol-acan-operasyonlara-son-verin. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelerde öldürülenler arasında silahlı çatışmalarda yer alma ihtimalleri neredeyse mümkün olmayan çocuklar ve yaşlılar da yer alıyor. Uluslararası Af Örgütü yetkililerin uyguladığı açık uçlu, 24 saatlik sokağa çıkma yasaklarının orantısız olduğu, insan haklarını ihlal ettiği ve bazı durumlarda toplu cezalandırmaya tekabül ettiği görüşündedir.

Türkiye için bağlayıcılığı olan uluslararası hukuk uyarınca, Sibel Çapraz'ın derhal ve ücretsiz bir şekilde ihtiyacı olan tıbbi bakıma erişim hakkı vardır. Sibel Çapraz gibi uzmanlaşmış tedaviye ihtiyacı olan mahkumlar tedaviyi sağlayabilecek tıbbi bir merkeze sevk edilmelidir.

Sibel Çapraz'ın zorunlu tıbbi tedaviye erişiminin engellenmesi BM Mahkumlara Uygulanacak Muameleye İlişkin Standart Asgari Kurallar (Mandela Kuralları) uyarınca yasaklanmıştır. Kural 24, mahkumlar "toplumda mevcut olan tıbbi bakım standartlarının aynısına erişebilmelidir ve hukuki statüleri nedeniyle ayrımcılık olmaksızın gerekli tıbbi bakım hizmetlerine ücretsiz erişimleri olmalıdır" der. Kural 27, "Tüm cezaevleri acil durumlarda tıbbi müdahaleye hızlı erişimi güvence altına almalıdır. Uzmanlaşmış tedavi veya ameliyat ihtiyacı olan mahkumlar uzmanlaşmış kurumlara veya sivil hastanelere sevk edilmelidir. Cezaevinin kendi hastane hizmeti varsa, kendilerine yönlendirilen mahkumlara uygun tedavi ve bakımı sağlamak için yeterli personeli ve donanımı olmalıdır."

Ayrıca, Türkiye, statüsü göz önünde bulundurulmaksızın tıbbi tedaviye erişim hakkını güvence altına alan birçok insan hakları sözleşmesine taraftır. Türkiye'nin onayladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3. maddesi insanlık dışı veya onur kırıcı muameleyi yasaklar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tutuklu kişilerin uygun tedavi bakıma erişmemesinin 3. maddeyi ihlal edebileceği kararını vermiştir. Türkiye ayrıca BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi'ni de onaylamıştır. Sözleşmenin 12. maddesi yeterli tıbbi bakıma ve tedaviye erişim dahil olmak üzere sağlık hakkını güvence altına almıştır. 

 

Ad-Soyad: Sibel Çapraz (36 yaşında)

UA: 21/17 Endeks: EUR 44/5535/2017 Tarih: 23 Ocak 2017

 

SONA ERDİ
7923 İMZA
Eylemi Paylaş:
11 2