Vietnamlı düşünce mahkumunun sağlığından endişe ediyoruz

Cezaevinde tutulan düşünce mahkumu Huynh Truong Ca'nın akciğer ve mide rahatsızlıkları ile diyabet de dahil olmak üzere yaşadığı çeşitli sağlık sorunları devam ediyor.

Daha önce tutulduğu merkezdeki yetkililer Ca’nın yeterli tıbbi tedavi görmesini sağlamadı, şimdi ise onu evinden uzakta bulunan başka bir cezaevine sevk ettiler. Vietnam hükümetine Huynh Truong Ca’yı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz.

Sen de Huynh Truogh Ca'nın yaşadığı ihlale engel olmamıza Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc'a yazdığımız dilekçeyi imzalayarak destek ver!

Ek Bilgi

Huynh Truong Ca, 2013 Vietnam Anayasası’nda güvence altına alınan temel insan haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlayan ve kayıtlı olmayan Hien Phap (‘Anayasa’) grubunun üyesidir. Ca gözaltına alınmadan önce birçok kez yerel kamu güvenliği görevlileri tarafından taciz edildi ve korkutuldu. Yetkililer Ca’dan “insan haklarından söz etmek ve hükümeti eleştirmek için Facebook’u kullanmaya son vermesini” istedi ancak Ca bu isteğe uymayı reddetti.

Dong Thap Eyaletindeki Halk Mahkemesi hiçbir şekilde adil olmayan bir yargılama sonucunda, 28 Aralık 2018’de, Huynh Truong Ca’yı 2015 tarihli Vietnam Ceza Kanununun 117. Maddesi gereğince “devlet karşıtı propaganda yapmak” suçundan beş yıl altı ay hapis cezasına mahkum etti. Ailesi, Uluslararası Af Örgütü’ne, Ca’yı savunması için bir avukat tutamayacak kadar yoksul olduklarını ve yetkililerin Ca’ya bir avukat sağlamayı reddettiğini söyledi. Vietnam hukuku ve uluslararası hukuk gereğince yetkililer, sanığın kendisinin avukat tutamayacak durumda olması halinde sanığın bir avukata erişimini sağlamak zorundadır.

Vietnam’da çoğunlukla düşünce mahkumları bir cezaevinden diğerine sevk ediliyor, çünkü bu durum ailelerin yakınlarını ziyaret etmesini ve gerekli malzemeleri götürmesini daha da zorlaştırıyor. Güneyli mahkumlar genellikle kuzeydeki merkezlere, kuzeyliler ise güneydeki merkezlere sevk ediliyor.

Huynh Truong Ca’nın kızı, babasının cezaevinde maruz kaldığı kötü muameleye öfkelenerek kişisel Facebook sayfasında babasının durumunu anlatmaya karar verdi. Bunun sonucunda yerel yetkililer tarafından polis merkezine çağrıldı, orada telefonunun kilidini kaldırmaya ve yetkililere teslim etmeye zorlandı. Yetkililer telefonunu alarak Facebook’ta yazdığı her şeyi sildi. Polis daha sonra onu tehdit ederek sosyal medyada babasının durumu hakkında yazmamasını ve babasına yardım etmeleri için insanlarla iletişim kurmamasını söyledi.

Vietnam’da mevcut durumda yüzün üzerinde düşünce mahkumu bulunuyor. Bu kişilerin birçoğu cezaevinde taciz, tehdit, korkutma veya fiziksel saldırı da dahil olmak üzere işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğruyor. Cezaevlerindeki yaşam koşulları oldukça sert. Düşünce mahkumlarının aileleri sıklıkla Uluslararası Af Örgütü’ne haber ve bilgi vererek, cezaevlerindeki kötü yemeklerden, sağlık hizmetlerinin olmamasından ve kış aylarında verilen kıyafetlerin yetersizliğinden şikayet ediyor.

Eylemi Paylaş:
11 2