Yemenli Bir Kişi İnfaz Edilme Riski ile Karşı Karşıya

Yemenli bir güvenlik görevlisi olan Ahmed Omar al-Abbadi al-Markashi, Haziran 2011 tarihinde Temyiz Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Eğer Yargıtay ve sonra Başkan Yardımcısı ölüm cezasını onaylarsa, Ahmed Omar al-Abbadi al-Markashi ölüm cezasının erken infazı riski ile karşı karşıya kalacak.

Ahmed al-Markashi, 11 Haziran 2010 tarihinde Yemen’in başkenti Sana’a’daki bir mahkemede öldürmek suçu sebebiyle ölüm cezasına çarptırıldı. 25 Haziran 2011 tarihinde, Temyiz Mahkemesi ölüm cezasını onayladı. Ahmed al-Markashi Sana’a’daki Merkez Cezaevi’nde tutuluyor olmasına rağmen, Temyiz Mahkemesi duruşmasına götürülmedi. Ne kendisine ne de avukatına bu duruşma ile ilgili önceden bir bilgi verilmedi. 

Ahmed al-Markashi, Sana’a’da al-Ayyam gazetesinin baş editörü Hisham Bashraheel’in evinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Şubat 2008 tarihinde, iddiaya göre silahlı insanlar Hisham Bashraheel’in evine ateş ettiler ve güvenlik görevlileri de onlara ateş etmeye başladı. Silahlı adamlardan biri öldü ve diğeri yaralandı. Ahmed al-Markashi 14 Şubat 2008 günü gerçekleşen bu olayla ilgisi olduğu için tutuklandı ve daha sonra adam öldürme sebebiyle yargılandı.

30 Nisan 2009 tarihinde yetkililer Al-Ayyam gazetesini gazete bayilerinden ve dağıtım noktalarından toplattığından beri Al-Ayyam gazetesi, yetkililer tarafından etkin bir biçimde susturuldu. Mayın ayının başında güvenlik güçleri gazetenin dağıtımını engellemek için Al-Ayyam gazetesinin ofislerini bloke etti. Sadece Al-Ayyam gazetesinin hedef alınmasının sebebinin, ülkenin güney kesiminde yapılan protestolar hakkında gazetede çıkan yazılar hakkında olduğu inanılıyor.

Lütfen derhal Arapça, İngilizce veya kendi dilinizde mektup yazın:

- Başkan vekili olarak görev yapan Başkan yardımcısını, Ahmed Omar al-Abbadi al-Markashi’nin ve infazlarla karşı karşıya olan diğer kişilerin ölüm cezalarının hafifletmesi için uyarın;

- Yetkilileri, adil yargılanma hakkına bağlı olarak BM’nin ölüm cezası ile karşı karşıya olan insanların haklarının korunmasını güvenceye alan tedbir kararları da içeren uluslararası standartlara uygun davranmalarını hatırlatmak için çağrıda bulunun. BM’nin ölüm cezası ile ilgili tedbir kararları, ölüm cezasının ancak sanığa ‘bütün yasal süreçlerde yeterli hukuki yardım’ sağlanması halinde yapılan adil bir yargılanmanın ardından ölüm cezasının verilebileceğini belirtmektedir. 

- Başkan vekili olarak görev yapan Başkan yardımcısını, ölüm cezasını tamamiyle kaldırmaları amacıyla ölüm cezalarının infazlarının ertelenmesi için karar alması için uyarın.

Eylemi Paylaş:
11 2